Materiał Partnera Konserwacja klimatyzacji - serwis, przeglądy oraz czyszczenie

Konserwacja klimatyzacji - serwis, przeglądy oraz czyszczenie

Klimatyzacja w domu, biurze czy w lokalu gastronomicznym to codzienna wygodna, komfort termiczny oraz bezpieczeństwo zdrowotne. Jednakże, aby ten system mógł spełniać swoje zadania poprawnie, to należy dbać o jego właściwą konserwację. Może się to wydawać skomplikowane, szczególnie, jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z taką instalacją. Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów.

Dlaczego poprawna konserwacja klimatyzacji jest tak ważna?

Zaniechanie istotnych kroków w tym procesie może skutkować nagromadzeniem wilgoci w klimatyzacji, a co za tym idzie - rozwinięciem się bakterii, które to stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Przykładem jest legionella – powodująca ostre zapalenie płuc. Za pomocą nieprawidłowo konserwowanej klimatyzacji z łatwością przenoszą się również choroby bakteryjne, takie, jak zapalenie gardła oraz spojówek. 

Ponadto nieoczyszczona klimatyzacja nie pracuje już tak wydajnie, jak wcześniej; zużywa więcej prądu. Jej użytkowanie staje się niekomfortowe, gdyż instalacja emituje nieprzyjemny zapach i hałas.  

Przeglądy klimatyzacji 

Tak, jak w przypadku każdej innej instalacji, tak samo tu konieczne jest regularne kontrolowanie stanu klimatyzatora. Wówczas możliwe jest szybkie zauważenie ewentualnej usterki i naprawienie jej – zanim klimatyzacja doszczętnie się zniszczy. Ponadto w ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo sobie, domownikom, pracownikom lub klientom. Przeglądy techniczne powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Zajmują się tym specjalne firmy – na przykład firma Klima-Go, która to w swojej ofercie posiada również inne usługi, takie, jak czyszczenie czy odgrzybianie klimatyzacji. 

Czyszczenie filtrów oraz całej instalacji

Rozbudowane systemy klimatyzacji, wykorzystywane na przykład w dużych budynkach, to również złożony proces czyszczenia. W przypadku domowych urządzeń nie jest to tak trudne. Przede wszystkim należy pamiętać o czyszczeniu filtrów. Znajdują się one pod przednią obudową klimatyzatora. Z łatwością wyczyścimy je samodzielnie, za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Pamiętajmy, aby każdorazowo dokładnie osuszyć filtry, zanim włożymy je z powrotem. Wnętrze klimatyzatora czyszczone jest natomiast myjką ciśnieniową albo parownicą. Następnie urządzenie powinno zostać zdezynfekowane środkami przeciwgrzybicznymi. Zaleca się, aby klimatyzacja była czyszczona przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie letnim – a same filtry należy czyścić częściej.

Opracowanie:

Klima-Go Piotr Wilamowski

Staroźreby , Wiatraczna 4

  • tel. 600 404 208

Podziel się