Artykuł sponsorowany Konserwacja dzieł sztuki – zawód czy pasja?

Konserwacja dzieł sztuki – zawód czy pasja?

Konserwacja zabytków bardzo często nazywana jest przywracaniem dzieł sztuki do życia. Nie ma w tym przesady. Praca ta jest szalenie wymagająca i nie wybacza błędów. Doskonały warsztat, cierpliwość i precyzja są nieodłącznymi elementami zawodu konserwatora dzieł sztuki. W dzisiejszym artykule skupimy się na analizie umiejętności, jakie powinna posiadać osoba, która zajmuje się konserwacją zabytków.

Wiedza z zakresu historii

Szeroki zasób wiedzy z zakresu historii, sztuki oraz muzealnictwa to obowiązek każdego konserwatora dzieł sztuki. Proces odnawiania zaczyna się właśnie od analizy wszelkich informacji na temat danego przedmiotu. Jego oryginalny wygląd oraz cała historia zabiegów z zakresu konserwacji, jakie były wykonywane do tej pory, stanowią bazę wyjściową do dalszych prac. Na podstawie tych informacji można określić tzw. front robót i dobrać metody odnowienia dzieła sztuki. Znajomość historii danego dzieła pozwala także określić techniki, jakie były wykorzystywane do jego stworzenia. To pomaga konserwatorowi w wiernym odtworzeniu pierwotnego wyglądu rzeźby lub obrazu.

Zdolności plastyczne

Doskonałe zdolności plastyczne to wymóg konieczny w pracy konserwatora dzieł sztuki. Szczególnie jeżeli chodzi o odnawianie różnego rodzaju obrazów i malowideł. Konserwator musi znać wszystkie, również historyczne, techniki malarskie. Dzięki temu będzie w stanie je odtworzyć podczas swojej pracy. Nie bez znaczenia jest również tzw. zmysł artystyczny. Prowadzenie rekonstrukcji Często wymaga użycia wyobraźni oraz kreatywności, które pomogą w uzyskaniu pożądanego efektu.

Znajomość technik konserwacji

Zdolności plastycznie nieodzownie łączą się z doskonałą znajomością technik konserwacji. „Praca konserwatora to nie tylko artyzm, ale przede wszystkim rzemiosło. Konserwacja dzieł sztuki opiera się na stosowaniu różnych narzędzi. Zarówno nowoczesnych technologii oraz odczynników chemicznych, ale także prostych akcesoriów jak dłuto czy miotełka.” – przekonuje Zbigniew Budnik, prowadzący zakład usług artystycznych. Znajomość rozmaitych technik konserwacji ma ogromne znaczenie, ponieważ odnawianiu poddawane są bardzo różne przedmioty. Oprócz malowideł czy rzeźb mogą to być ramy obrazów lub dekoracje. Każdy materiał wymaga zastosowania odrębnej techniki.

Cierpliwość i pasja

Konserwator oprócz pasji i umiejętności powinien mieć również niezwykłą cierpliwość. Musi interesować się sztuką, historią, ale także posiadać artystyczną wrażliwość. Restaurowanie dzieł sztuki jest zadaniem żmudnym i mozolnym. To długie godziny spędzane na poprawie trudno zauważalnych detali. Bez pasji i cierpliwości uzyskanie oczekiwanego efektu byłoby niemożliwe.

Proces konserwacji zabytków wymaga czasu oraz ogromnej wiedzy. Można śmiało powiedzieć, że nawet solidny rzemieślnik nie będzie w stanie uzyskać oczekiwanego efektu, jeżeli praca nie będzie dla niego pasją. Tylko połączenie wiedzy, umiejętności oraz miłości do wykonywanego zawodu może dać w tym przypadku oczekiwane efekty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas