Artykuł sponsorowany Kondensacyjne kotły gazowe – nowoczesne i oszczędne źródła ciepła w domu

Kondensacyjne kotły gazowe – nowoczesne i oszczędne źródła ciepła w domu

Kocioł kondensacyjny, tak samo jak i tradycyjny, służy do ogrzewania pomieszczeń jak i wody użytkowej. Dzięki specjalnej konstrukcji, pozwala jednak wykorzystać ciepło ze spalin do zwiększenia sprawności kotła. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania i zmniejszenie temperatury spalin ulatujących przez komin.

Jak kocioł kondensacyjny oszczędza paliwo?

Efektem procesu spalania jest powstawanie dwutlenku węgla i wody. Powstałe spaliny mają wysoką temperaturę, a zawarta w nich woda zmienia się w parę i ulatuje przez komin. Zamiana wody w parę jest tak zwaną reakcją endotermiczną, to znaczy, że pobiera ciepło z otoczenia i podnosi temperaturę spalin. Żeby odzyskać straconą energię, w kotłach kondensacyjnych zachodzi proces skraplania pary wodnej, co pozwala zmniejszyć temperaturę spalin, a tym samym poprawić sprawność kotła.

Skraplanie nazywane jest również kondensacją pary wodnej i właśnie stąd wzięła się nazwa kotłów kondensacyjnych.

- Oszczędność kotłów kondensacyjnych w praktyce oznacza, że lepiej wykorzystują paliwo zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność do 109%, podczas gdy tradycyjne kotły tylko do 90-92%. – tłumaczy nam pracownik firmy TopAC specjalizującej się w ogrzewaniu.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Oszczędniejsze zużycie gazu

Uwzględniając efekt kondensacji i nowoczesne rozwiązania techniczne, kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych o mniej więcej 15-20%. Co, biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu, oznacza, że zakup droższego kotła zwróci się po ok. 3-4 latach. Potem, będziemy już na nim tylko zarabiać.

Zamknięta komora spalania

Kotły kondensacyjne gazowe posiadają zamknięta komorę spalania, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania gazu pobierane jest bezpośrednio z zewnątrz budynku (przez rurę, z szachtu kominowego itp.). Nie wychładza to pomieszczenia przez zimne powietrze napływające do niego z zewnątrz, co ma szczególne znaczenie jeśli kocioł znajduje się w łazience.  Atutem zamkniętej komory spalania jest również uniemożliwienia napłynięcia spalin do pomieszczenia kotłowni.

Z zamkniętą komorą spalania wiąże się jeszcze jedna oszczędność – nie trzeba budować komina i robić jego corocznych przeglądów. Spaliny są odprowadzane specjalnymi przewodami powietrzno-spalinowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas