Materiał Partnera Kompleksowy remont mieszkania – samemu czy z firmą remontową?

Kompleksowy remont mieszkania – samemu czy z firmą remontową?

Każde mieszkanie potrzebuje raz na jakiś czas remontu – niekiedy wystarczy lekkie odświeżenie mieszkania, czasem potrzebny jest już remont generalny. Jeżeli zdecydujemy, że w dany pomieszczeniu, bądź w całym mieszkaniu potrzebny jest remont, należy podjąć decyzję: wykonujemy remont samodzielnie, czy pozostawiamy przeprowadzenie go w rękach fachowców?

Decyzja odnośnie wynajęcia firmy remontowej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wiedzy, doświadczenia i wprawy samego lokatora mieszkania. Czynnikiem będzie też stopień remontu – jeżeli remontem nazywamy pomalowanie ścian na nowy kolor, prawdopodobnie obędzie się bez ekipy remontowej. Jednak – jak sugeruje ekspert z firmy Gravity Dominik Szymczyk – im bardziej zaawansowany remont, tym bardziej pomoc fachowców może okazać się potrzebna.

Kiedy do remontu zatrudnić firmę?

Jeżeli osoba chcąca przeprowadzić remont mieszkania, posiada wprawę i doświadczenie, a także czas na przeprowadzenie go – z pewnością wykona remont samodzielnie. Jednak w większości przypadków, na przeprowadzenie remontu możemy poświęcić kilka godzin dziennie i weekend. Takie godziny pracy znacznie wydłużą remont, co będzie powodem frustracji mieszkańców.

Ponadto – jeżeli nie mamy doświadczenia w przeprowadzaniu remontów, nie raz nie dwa, mogą zdarzyć się nam jakieś pomyłki. Takie pomyłki zwiększają nakład pracy oraz koszty zużycia materiałów.

Wydawałoby się, że samodzielne przeprowadzenie remontu wyjdzie taniej niż zatrudnienie ekipy. W rzeczywistości jednak może być inaczej. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy mogą się nam zdarzać błędy, co generuje dodatkowe koszty. Po drugie pracownicy firmy remontowej często wiedzą jak zdobyć materiały w niższej cenie. Po trzecie, ekipa remontowa posiada własne, profesjonalne narzędzia remontowe. Wiele z tych narzędzi nie należy do podstawowego wyposażenia i przeprowadzając remont samodzielnie musielibyśmy wydać pieniądze na ich zakup. Dołączając do tego szybki czas realizacji i rzetelność, zatrudnienie firmy niejednokrotnie okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem.

Co można zrobić samemu?

Planując remont mieszkania warto przemyśleć, co konkretnie należy zrobić i co można zrobić samemu, a co nie. Niektórzy wolą pozostawić wykonanie remontu firmie od początku do końca, inni z kolei wolą zostawić prostsze prace dla siebie. Z pewnością bez trudu poradzimy sobie z malowaniem ścian, wygładzanie ścian i sufitów również nie należy do najtrudniejszych zadań. Jednak zabawy z instalacją wodno-kanalizacyjną czy też instalacją elektryczną lepiej pozostawić fachowcom.

Podziel się