Materiał Partnera Kompleksowe usługi usuwania azbestowych pokryć dachowych w ofercie firmy Piotra Jaczyńskiego

Kompleksowe usługi usuwania azbestowych pokryć dachowych w ofercie firmy Piotra Jaczyńskiego

Pokrycia dachowe z azbestem są niebezpieczne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Wdychany pył azbestowy osadza się w drogach oddechowych i ze względu na bardzo małe wymiary nie może zostać  w naturalny sposób filtrowany i usunięty przez organizm. Zaleganie kancerogennej substancji przyczynia się do wywołania wielu chorób. W związku z tym, trzeba demontować i utylizować  azbest, czym zajmuje się specjalistyczna firma Piotra Jaczyńskiego.

Czemu usuwanie pokryć dachowych z azbestem jest tak ważne?

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku azbest był niezwykle popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji płyt eternitowych, które sprawdzały się jako materiał pokryciowy na dachy. Jednakże, od 1998 roku używanie azbestu do produkcji pokryć dachowych, a także innych celów jest zabroniony, głównie ze względu na jego dużą szkodliwość i silne działanie kancerogenne. Pył azbestowy ma bardzo małe wymiary, a wdychany przez człowieka przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób, jak pylica azbestowa, rak płuc, krtani czy żołądka. Do końca 2023 roku w Polsce wszystkie pokrycia dachowe z azbestem powinny zostać zdemontowane i poddane utylizacji. Wiele osób zwleka z tą koniecznością, jednakże niesłusznie. Warto jak najprędzej pozbyć się szkodliwego materiału ze wszystkich budynków gospodarczych czy mieszkalnych i wyeliminować takie zagrożenie dla własnego zdrowia.

Jak wygląda proces demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z azbestem?

Profesjonalny demontaż i utylizacja azbestu musi odbywać się przez specjalistyczne firmy, które posiadają pozwolenia na wykonywanie prac z materiałami niebezpiecznymi, jak azbest. Firmę taką prowadzi Piotr Jaczyński z Leszna, który posiada wszelkie zezwolenia nie tylko na wykonanie prac rozbiórkowych, ale także transport niebezpiecznych odpadów we wskazane miejsce utylizacji. Po dokonaniu demontażu właściciel budynku otrzymuje stosowną dokumentacje, świadczącą o zgodnym z prawem (czyli ustawą o odpadach szkodliwych) wykonaniu prac i składowaniu niebezpiecznego azbestu.  Zanim odbędą się właściwe prace demontażowe, konieczna jest wizja lokalna oraz stworzenie projektu rozbiórki. Jest to niezwykle istotne, gdyż uszkodzony (np. złamany) eternit wydziela bardzo duże ilości pyłu azbestowego, który może być  niebezpieczny dla mieszkańców okolicznych budynków. Ważne jest, aby płyty były demontowane w całości i polewane dużą ilością wody, która znacząco ogranicza pylenie azbestu.

Następnie konieczne jest zabezpieczenie eternitu specjalną szczelną folią, a dopiero na koniec transport we wskazane miejsce utylizacji. Zanim dojdzie do prac mających na celu zdjęcie pokrycia dachowego, ważne jest zabezpieczenie terenu wokół domu czy innej nieruchomości poprzez rozstawienie specjalnego ogrodzenia z osłonami zabezpieczającymi przed przenikaniem zdemontowanego azbestu do środowiska, a także uszczelnienie okien i drzwi, aby ewentualny pył nie dostawał się, do wnętrza budynku. Wszystkim tym zajmuje się Przedsiębiorstwa handlowo-usługowego Piotr Jaczyński z Leszna, które wykorzystuje specjalistyczny sprzęt i techniki pracy, które ograniczają emisję azbestu do środowiska do koniecznego minimum. Ponadto, o pracach demontażowych trzeba poinformować sąsiadów i zadbać o właściwe tabliczki informacyjne. Wszelkie czynności i postępowanie z materiałem szkodliwym jest wykonywane przez pracowników, którzy są zabezpieczeni poprzez kombinezony, specjalne maseczki i rękawiczki. Obecnie utylizacja odbywa się poprzez zakopywanie azbestu owiniętego szczelną folią w dołach o głębokości 3 metrów w specjalne wyznaczonych do tego celu miejscach. 

Opracowanie:

Piotr PHU. Piotr Jaczyński

Leszno , Warszawska 38b

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas