Artykuł sponsorowany Kompleksowa instalacja centralnego ogrzewania

Kompleksowa instalacja centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania to serce każdego domu. To ona zapewnia nam ciepło w trakcie zimowych dni czy jesienny poranków. Jednak, aby dobrze spełniała swoje funkcje musi być zainstalowana prawidłowo, przez wykwalifikowanego instalatora – hydraulika, który wykona montaż z najwyższą starannością. W domach jednorodzinnych najczęściej występuje instalacja ogrzewania podłogowego z kaloryferami, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe i kaloryfer – połączenie idealne

Coraz więcej inwestorów, szczególnie w zakresie domów jednorodzinnych decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Powodem jest to, że współpracuje ono z kotłami kondensacyjnymi i zyskującymi na popularności pompami ciepła. Eksploatacja tych urządzeń jest ekonomiczna i wystarcza do przygotowania wody grzewczej o niskiej temperaturze, która jest niezbędna do korzystania z podłogówki. W wielu przypadkach instalacja działa w połączeniu z grzejnikami. Powodem jest zbyt mała nośność stropu między kondygnacjami, przez co ogrzewanie podłogowe nie do końca jest efektywne. Ponadto wiele osób nie chce zrezygnować z ozdobnych parkietów czy dywanów. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest połączenie grzejników z wodnym ogrzewaniem podłogi w jednej instalacji centralnego ogrzewania. To oznacza, że instalacja musi zostać rozbudowana, aby mogła spełniać wymogi każdego ze sposobów ogrzewania i przede wszystkim była efektywna. 

Jaki kocioł wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele źródeł ciepła. Jednak do wodnego ogrzewania podłogowego najlepiej nadaje się kocioł gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny, ale można go zamontować w miejscach, gdzie dostępna jest instalacja gazowa. Z obu źródeł możliwe jest wykorzystanie dodatkowego ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach. Jest jeden warunek, temperatura wody grzewczej nie może być zbyt wysoka. Z tego powodu instalacje grzewcze projektuje się dla parametrów 55°C dla wody opuszczającej kocioł i 40°C dla wody wracającej do kotła lub niższych wartości. Nowoczesne kotły pozwalają na osiągnięcie efektu kondensacji i osiągnięciu wody grzewczej o wartości 70/55°C. Niestety sprawność kotła spada, ale z kolei wyższa temperatura wody wpływa na zwiększenie efektywności zamontowanych w instalacji grzejników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas