Artykuł sponsorowany Kompendium wiedzy na temat układania płytek

Kompendium wiedzy na temat układania płytek

Układanie płytek nie polega tylko na dbałości o jak najmniejszy „odpad”. To także szereg czynności, które należy wykonać przed i w trakcie prac glazurniczych. Dzisiaj przedstawimy Wam najczęściej popełniane błędy w trakcie układania płytek. Niejednokrotnie wynikają one z pośpiechu. Niekiedy są jednak wynikiem braku wiedzy ekipy remontowej. Sprawdźcie na co zwrócić szczególną uwagę!

 Odpowiednie przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem układania płytek należy odpowiednio przygotować podłoże. W ramach prac przygotowawczych należy skuć stare warstwy oraz wyrównać powstałe ubytki. Dosyć istotne jest także oczyszczenie podłoża z kurzu, pozostałości kleju oraz zanieczyszczeń. Ma to zasadnicze znaczenie dla przyczepności kleju do płytek. Należy także sprawdzić wilgotność podłoża. Nie powinna ona przekraczać 4%. Po położeniu świeżych tynków należy odczekać około miesiąca przed przystąpieniem do dalszych prac. W przypadku betonu okres „sezonowania” powinien wynosić 3 miesiące. Ostatnim etapem przygotowania podłoża jest gruntowanie. Ma ono dodatkowo wzmocnić oraz wyrównać jego poziom chłonności.

Zaprawa klejowa

Przygotowując zaprawę klejową wystarczy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. To bardzo proste, a jednak wiele osób nie czyta instrukcji. Jaki jest efekt? Jeśli w zaprawie będzie zbyt dużo wody, to zmniejszy się przyczepność kleju. Wydłuży się także czas jego wiązania. Przygotowaną zaprawę należy odstawić na ok. 5 minut i po jego upływie ponownie wymieszać.

Dosyć częstą „praktyką” jest także oszczędzanie zaprawy klejowej. Instrukcja jasno wskazuje, że klej należy nakładać zarówno na płytkę jak i na podłoże. Po dociśnięciu płytki zaprawa powinna się spod niej wydostawać. Zbyt mała ilość kleju nie zagwarantuje odpowiedniego stopnia związania płytki z podłożem. Może także doprowadzić do powstania wolnych przestrzeni, które grożą późniejszym pęknięciem płytki.

Układanie płytek

Układanie płytek należy rozpocząć od osi środkowej pomieszczenia. Docinane elementy powinny znaleźć się pod ścianą czyli w miejscu najmniej widocznym. Odpowiednie rozplanowanie ułożenia płytek pozwala także na optymalne wykorzystanie całego materiału.

Skrzętnie zapełniając płytkami całą powierzchnię podłogi nie można zapomnieć o pozostawieniu tzw. dylatacji. Szczeliny dylatacyjne powinny być wykonane na stycznych krawędziach ścian i podłóg. Chronią one przed powstawaniem naprężeń i pękaniem płytek.

„Częstym błędem jest zbyt szybkie fugowanie płytek. Spoinę należy położyć dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Może to zająć nawet 2-3 dni.” – ostrzega Krzysztof Ptaś, właściciel firmy świadczącej usługi ogólnobudowlane.

Układanie płytek to proces złożony i wieloetapowy. Błędy popełnione w każdej fazie mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na wygląd, ale i trwałość całej powierzchni. Warto zatem skorzystać z pomocy osób, które mają w tym aspekcie nie tylko wiedzę, ale także niezbędne doświadczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas