Artykuł sponsorowany Kominiarz z Perfektkom radzi: kiedy i jak zamontować nasady kominowe?

Kominiarz z Perfektkom radzi: kiedy i jak zamontować nasady kominowe?

Wentylacja grawitacyjna to powszechnie wykorzystywana metoda odprowadzania zużytego powietrza i spalin. Aby wymiana przebiegała szybko i sprawnie, konieczna jest regularna kontrola ciągu kominowego oraz montaż nasad. Mistrz kominiarski z zakładu Perfektkom wyjaśnia, jakie zadania spełniają nasady i dlaczego warto zdecydować się na ich instalację na dachu.

Zaburzenia ciągu kominowego – co powinieneś wiedzieć?

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń ciągu są błędy popełniane na etapie projektowania i budowy komina. Niewystarczający przekrój, nieprawidłowe ukształtowanie powierzchni wewnętrznej, zbyt niskie usytuowanie wylotu czy nieodpowiednia długość komina, mogą naruszać równowagę przepływu mas powietrza. Często pomijanymi, acz równie istotnymi, kwestiami są lokalizacja budynku oraz warunki atmosferyczne. Specjaliści z Perfektkom podkreślają jednak, że wszystkie te problemy można rozwiązać, stosując odpowiednie nasady kominowe.

Instalacja nasad kominowych – czy się opłaca?

Nasady kominowe, montowane na szczycie komina, spełniają kilka istotnych funkcji.

Po pierwsze stabilizują i wspomagają ciąg w przewodach kominowych. Po drugie, poprawiają jego siłę i chronią przewód przed powstawaniem ciągu wstecznego odpowiedzialnego za cofanie spalin. I po trzecie, zabezpieczają kominy przed wiatrami opadającymi, które mogą przyczyniać się do przyduszania komina i zaniku ciągu. Poboczną korzyścią z instalacji nasad jest pozbycie się problemu zakładania gniazd, ponieważ te ruchome skutecznie odstraszają ptactwo

– mówi pracownik firmy Perfektkom. Urządzenia są wykonywane z różnych metali, dlatego bez problemu dobierzesz optymalne rozwiązanie. Większość klientów decyduje się na stal ocynkowaną lub nierdzewną, które wykazują dużą odporność na działanie wysokiej temperatury.

Gdzie należy stosować nasady kominowe?

W myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. nasady muszą być instalowane w budynkach z II i III strefy obciążenia wiatrem. Pracownik firmy Perfektkom zaznacza jednak, że wytyczne nie odnoszą się do palenisk i komór z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin. Co więcej, nasady kominowe są niezbędne we wszystkich budynkach, w których stwierdzono zaburzenia ciągu oraz usytuowanych na obszarach, gdzie wieją silne wiatry zaburzające naturalny ciąg. Skorzystaj z pomocy ekspertów z Perfektkom i sprawdź, czy montaż nasad kominowych jest wskazany także na Twoim dachu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas