Artykuł sponsorowany Kominek powietrzny jako źródło ciepła w domu

Kominek powietrzny jako źródło ciepła w domu

Kominek jest niewątpliwą ozdobą każdego domu i nadaje mu indywidualny charakter, zależnie od stylu wykonania. Zmienia estetykę pomieszczenia i pozwala cieszyć się widokiem ognia, a w przypadku kominków z otwarta komorą paleniskową, również bezpośrednim ciepłem ognia. Poza względami estetycznymi, współczesne kominki oferują również możliwość ogrzania całego domu i poniżej omówimy podstawowe cechy kominków pracujących w systemie DGP.

Wybór kominka - podstawy

Dzięki nowoczesnym technologiom zabudowy i dystrybucji ciepła kominki mogą spełniać z powodzeniem funkcje grzewcze lub dogrzewcze całego domu. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo zabrania ustanowienia kominka jako jedynego źródła grzewczego w domu, konieczne jest więc posiadanie innej, głównej instalacji cieplnej, a kominek traktować jako dodatkowy lub sezonowy system ogrzewniczy. Na potrzeby niniejszej analizy ograniczymy się do omówienia kominków z systemem rur przewodnich ogrzewających pomieszczenia gorącym powietrzem. Zależnie czy chcemy ogrzać jedno czy kilka pomieszczeń oraz czy znajdują się one na jednej czy kilku kondygnacjach, konieczne jest dobranie odpowiedniej konfiguracji technicznej kominka.

System DGP grawitacyjny i wymuszony

Kominki pracujące w systemie DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) rozprowadzają ciepło za pomocą ogrzanego powietrza i w swym działaniu przypominają tradycyjne systemy CO, z tą różnicą, że nośnikiem energii cieplnej nie jest woda. Paleniska DGP mogą pracować jednocześnie z centralnym ogrzewaniem lub samodzielnie, ale potrzebują niezależnego systemu rur przewodzących. Do wyboru jest technologia grawitacyjna, samoczynnie rozprowadzająca ogrzane powietrze i nadająca się do ogrzania maksymalnie 2 – 3 pomieszczeń znajdujących się na jednym poziomie w promieniu 4 m. Naturalne właściwości migracyjne ogrzanego powietrza nie sprostają zadaniu dostarczenia go na dalsze odległości, rozwiązanie to jest więc stosowane w przypadku budynków o mniejszej kubaturze. Specjalista od zabudowy kominków z firmy Kominki Wesołowski, mającej na koncie setki zrealizowanych projektów, zaleca w przypadku większych lub wielopiętrowych domów kominki z wymuszonym nawiewem. Generalna zasada ich działania, pomijając niuanse technologiczne zależne od producenta i projektu, polega na rozprowadzaniu powietrza za pomocą podmuchów generowanych przez turbiny lub wiatraki przez układ rur dystrybucyjnych. To pozwala na znacznie szybsze ogrzanie pomieszczeń niż w przypadku tradycyjnych, wodnych instalacji. Kominki z układem DGP doskonale sprawdzają się jako samodzielne systemy grzewcze w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy temperatura nie spada poniżej 0°C, oraz jako źródło dogrzewcze lub sezonowe. Drewno jest o wiele tańsze od oleju i gazu, inwestycja w postawienie kominku szybko więc zwróci się poprzez obniżone koszta ogrzania domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas