Materiał Partnera Kominek elektryczny jako alternatywa dla kominka tradycyjnego

Kominek elektryczny jako alternatywa dla kominka tradycyjnego

Marzysz o wieczorach spędzanych w zaciszu własnego salonu, wypełnionego poświatą ciepłego światła z płonących w kominku drew? Urzeczywistnienie tej fantazji jest możliwe, nawet jeśli mieszkasz w bloku i nie masz perspektyw na kosztowną przebudowę wnętrza. Montaż kominka elektrycznego nie wymaga podłączania przewodów kominowych ani dodatkowej wentylacji, jest zatem prosty i niedrogi.

Instalację tradycyjnego kominka z prawdziwym paleniskiem warto uwzględnić już na etapie projektowania domu. Obsługa takich urządzeń grzewczych wymaga sprawnego odprowadzania spalin, w pomieszczeniu niezbędna jest też odpowiednio przystosowana wentylacja. W istniejących już budynkach można wykorzystać alternatywne rozwiązanie, czyli właśnie kominek elektryczny.

Czym jest i jak działa kominek elektryczny?

Jak sugeruje sama nazwa, kominek elektryczny zasilany jest prądem. Chociaż użytkownicy widzą płomienie i czują ciepło, we wnętrzu kominka nie płonie żywy ogień. Widok płomieni to efekt wizualny, który osiągany jest przez podświetlenie ekranu i umieszczonych w palenisku sztucznych polan; ciepłe powietrze, które ogrzewa pomieszczenie, pochodzi z ukrytych w kominku termowentylatorów. Kominki elektryczne dostępne są w najrozmaitszych rozmiarach i formach, dzięki czemu możliwe jest wkomponowanie ich w każde wnętrze. Modele z klasyczną obudową sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w stylu tradycyjnym. Z kolei w mieszkaniach nowoczesnych pięknie prezentują się panoramiczne kominki przeznaczone do montażu w ścianie, na dowolnej wysokości.

Zalety nowoczesnych kominków elektrycznych

Najważniejszą zaletą kominków elektrycznych jest możliwość stosowania w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się gniazdko z uziemieniem. Montaż urządzenia jest bardzo prosty i sprowadza się do ustawienia kominka w wybranym miejscu oraz podłączenia wtyczki do kontaktu. Również obsługa urządzenia jest łatwa – aby uruchomić kominek, należy nacisnąć przycisk na obudowie, choć większość nowych modeli posiada funkcję zdalnego sterowania pilotem. Z funkcji podświetlenia i grzania można korzystać niezależnie, więc jeśli w danym momencie chcesz cieszyć się wyłącznie jego widokiem – nic nie stoi na przeszkodzie.

Kominki elektryczne często spotykają się z krytyką zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Rzeczywiście, takie urządzenie daje jedynie złudzenie ognia, co ma jednak swoje plusy – mówi specjalista z portalu internetowego Epiecyki.pl. Elektryczny kominek jest bardzo łatwy w eksploatacji, nie wymaga dokładania paliwa i regularnego czyszczenia paleniska. Brak ognia oznacza też bezpieczeństwo, zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu mieszkają dzieci. Podczas użytkowania elektrycznego kominka nie ma ryzyka zaprószenia w domu ognia, nie można też się nim poparzyć.

Zrozumiałe wątpliwości przyszłych posiadaczy kominka na prąd budzą koszty eksploatacji. Te, wbrew pozorom, wcale nie są wysokie. Produkowane obecnie kominki elektryczne nie pochłaniają dużo energii elektrycznej, a szczególnie oszczędne są modele wyposażone w lampy typu LED. Na pobór mocy urządzenia wpływa również sposób jego użytkowania. Najtańszym sposobem jest oczywiście korzystanie wyłącznie z funkcji podświetlenia. Posłużmy się przykładem ściennych kominków Dimplex. W sytuacji, gdy urządzenie ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, musimy przygotować się na wydatek w szalonej kwocie… 1 do 3 groszy na godzinę, w zależności od wielkości ekranu.

Kominek elektryczny jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań i to nie tylko w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie da się wprowadzić klasycznego paleniska. Kominek na prąd to świetna, bo bezpieczna i oszczędna dekoracja, która pozwoli ci wyczarować magiczny nastrój, kiedy tylko zechcesz.

 

 

Podziel się