Materiał Partnera Komin do pieca na pellet. Jak go dobrać?

Komin do pieca na pellet. Jak go dobrać?

Piece spalające pellet są coraz bardziej popularne, ze względu na dużą dostępność, ekologiczność i korzystną cenę tego paliwa. Efektywna i sprawna praca systemu ogrzewania zależy jednak nie tylko od samego urządzenia dostarczającego ciepło, ale również od prawidłowego doboru wszystkich elementów całego systemu, w tym komina. Ze względu na specyfikę pracy kotłów pelletowych komin musi zapewniać właściwy ciąg i być odporny na powstające spaliny.

 

Specyfika kotłów pelletowych

 

Nowoczesne kotły spalające pellet są urządzeniami, w których powstają spaliny o zupełnie innej specyfice niż w tradycyjnych urządzeniach opalanych węglem. Jedną z największych różnic jest przede wszystkim inna temperatura emitowanych gazów. Kotły pelletowe są zwykle wyposażone w urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie sporej ilości ciepła z powstających spalin. Sprawia to, że są one sporo chłodniejsze. Wpływa to zarówno na niezbędny do prawidłowego odprowadzania produktów spalania ciąg, jak i skłonność do osadzania się kondensatu – mówi przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która zajmuje się dystrybucją systemów kominowych.

 

Niska temperatura spalin sprawia, że powstająca różnica ciśnień między pojawiającymi się w przewodzie kominowym gazami a otaczającym je powietrzem jest sporo mniejsza. Z tego powodu zapewnienie odpowiedniego ciągu może wymagać zastosowania dodatkowego wentylatora, a co najważniejsze precyzyjnego doboru średnicy wkładu kominowego do potrzeb kotła.

 

Chłodniejsze spaliny oznaczają również, że na ścianach komina może osadzać się kondensat. Choć zjawisko to nie występuje na taką skalę, jak w przypadku kotłów gazowych, to właściciel kotła opalanego pelletem powinien być przygotowany na taką możliwość. Warto pamiętać, że w kondensacie znajdują się silnie żrące kwasy, które mogą wnikać w strukturę komina. Często też powodują one powstanie trudnych do usunięcia i wydzielających intensywny zapach plam na ścianach przylegających do instalacji kominowej.

 

Wybór komina lub wkładu kominowego

 

Wkład kominowy do pieca pelletowego musi być dobrany do zaleceń producenta używanego kotła. Szczególnie ważne jest zapewnienie przewodu kominowego o ściśle określonej średnicy. W przypadku odstępstw spaliny mogą cofać się do wnętrza kotła i grozić uszkodzeniem sprzętu, zanieczyszczeniem kotłowni, a także niebezpiecznymi zatruciami.

 

Ze względu na możliwość powstawania i osadzania się kondensatu wkład kominowy powinien być wyposażony w znajdujący się w dolnej części przewodu spust kondensatu. Musi być również wykonany z materiałów zapewniających właściwą odporność i szczelność. Ze względu na charakterystykę powstających spalin najlepiej sprawdzą się w tej roli ceramiczne kominy systemowe lub wkłady wykonane ze stali nierdzewnej albo ceramicznych rur.

 

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań pozwalających na dopasowanie komina do nowych potrzeb w przypadku wymiany starego kotła węglowego na nowy. Instalacja nowego systemu kominowego jest w takiej sytuacji nieodzowna, a jej zaniechanie obniży efektywność zamontowanego urządzenia i może narazić na wydatki związane z ryzykiem uszkodzenia istniejącego komina.

Podziel się