Artykuł sponsorowany Kolektory słoneczne dla domu – na jakie warto się zdecydować?

Kolektory słoneczne dla domu – na jakie warto się zdecydować?

Technologia fotowoltaiczna jest dzisiaj w Polsce bardzo popularna. Niestety nadal wiele osób myli panele słoneczne produkujące energię elektryczną ze słońca z kolektorami słonecznymi. Te bowiem służą do zmiany energii słonecznej w energię cieplną. Podłączane są zatem pod system ciepłej wody użytkowej. W jaki kolektor warto zainwestować swoje pieniądze?

Na jakie parametry techniczne kolektorów należy zwracać uwagę?

Kolektory słoneczne tworzone są w różnych wersjach, jeśli chodzi o swoje wymiary, jak i wagę. Najlepiej wybierać panele, których lustro nie przekracza 3 m2 i masy 40 kilogramów. To zaś czy będą one montowane w układzie poziomym, czy też pionowym, zależy od systemów mocowania. Dobry kolektor idealny będzie zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim. Niektóre mogą być nawet montowane na fasadzie budynków.

Ważnymi parametrami są również:

  • przepuszczalność pokrywy szklanej,
  • wydajność kolektora,
  • pojemność absorbera,
  • średnice i rodzaje przyłączy,
  • maksymalne ciśnienie robocze.

Przyjmuje się, że dzisiaj dobry kolektor słoneczny zagwarantuje mniej więcej wydajność na poziomie 535 kWh/(m2a), przy sprawności panelu przekraczającej 91% a sprawności absorbera w granicy 95%. Ważne jest również to, aby urządzenie mogło być dowolnie łączone ze sprzętem gazowym, pompami ciepła, kotłami stałopalnymi oraz kotłami olejowymi.

Innowacyjna technologia kolektorów słonecznych

Najwyższą generacją kolektorów słonecznych są dzisiaj kolektory płaskie, które nie tylko są niesamowicie wydajne, ale także stosunkowo tanie i piękne. Wyróżniają się one swoim wyglądem. Są niebywale cienkie, przypominając taflę lustra lub ekran LCD nowoczesnych telewizorów. Nie widać zatem na ich powierzchni żadnych wytłoczeń ani pasków. Mają one jeden ciemny koloryt najczęściej w barwie niebieskiej, a rama tworzona jest z wysokiej jakości aluminiowej konstrukcji, która odporna jest na rdzę czy uszkodzenia mechaniczne. Kolektory płaskie – co warto podkreślić – są również hartowane. Odprysk kamieni wirującego w powietrzu nie jest w stanie zniszczyć panelu.

Dlaczego jednak typ kolektorów płaskich jest dzisiaj tak popularny i rekomendowany? Wiąże się to z tym, iż instalacja z ich wykorzystaniem może zapewnić niezależne źródło ciepła oraz długą i niezawodną pracę. Najlepsi producenci gwarantują nawet dziesięcioletnie gwarancje. Szczególnie warto przemyśleć zakup technologii marki VAILLANT, GALMET czy też HEWELEX i WEBER.

Pomoc w doborze kolektorów zawsze oferują specjaliści firmy HYDROMAX, która zajmuje się także montażem instalacji. Dokonywane jest to na podstawie opracowań technicznych, kosztorysów i harmonogramów prac, a także w oparciu o świadectwa energetyczne. Współpraca z dobrym montażystą jest ważna, ponieważ określi on to, jaka sprawność i wydajność kolektora będzie dla danego domu najlepsza. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas