Artykuł sponsorowany Kluczowe elementy analizy terenu pod kątem realizacji inwestycji

Kluczowe elementy analizy terenu pod kątem realizacji inwestycji

Przygotowanie inwestycji jest złożonym procesem, który musi uwzględniać wiele istotnych elementów łączących się z wyborem konkretnej lokalizacji. Do najczęściej rozważanych należą zwykle różne aspekty techniczne i biznesowe związane z przydatnością terenu do wybudowania planowanego obiektu. Wraz ze wzrostem znaczenia pozwoleń środowiskowych równie istotne staje się także spojrzenie na działkę pod tym kątem.

 

Dlaczego zgodność z wymogami środowiskowymi jest tak ważna?
 

Uzyskanie pozwoleń środowiskowych jest wstępnym etapem prowadzenia każdej inwestycji łączącej się z budową obiektów przemysłowych czy wszelkiego rodzaju instalacji. Na etapie występowania o pozwolenie inwestor musi przedstawić wymaganą w danym przypadku dokumentację – m.in. ocenę oddziaływania na środowisko. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji poczyniono już wiele przygotowań związanych z pracami koncepcyjnymi. Co równie istotne, poniesiono także znaczne wydatki na zakup terenu oraz obsługę prawną. W razie braku możliwości uzyskania odpowiedniej decyzji środowiskowej dla planowanego przedsięwzięcia oznacza poniesienie bardzo dużych strat. Sposobem na uniknięcie podobnej sytuacji jest dokonanie oceny ryzyka środowiskowego już na etapie poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Analiza terenu pod kątem możliwości realizacji inwestycji pozwoli na wstępną ocenę przydatności działki oraz uchroni przed potencjalnym niepowodzeniem. Co ważne, część ustaleń będzie użyteczna na późniejszych etapach przygotowywania dokumentacji.

 

Co obejmuje analiza ternu pod kątem uwarunkowań środowiskowych?

 

Sprawdzenie obszaru, na którym ma być prowadzona inwestycja, wiąże się z badaniem kwestii formalnych – np. objęcia jego części lub bezpośredniego sąsiedztwa ochroną, sąsiadowania z obszarem natura 2000 czy choćby występowaniem zagrożonych gatunków. W zależności od rodzaju planowanej inwestycji weryfikuje się podstawowe zagadnienia związane m.in. ze stosunkami wodnymi, ale także np. koniecznością remediacji gruntu w związku ze wcześniejszą eksploatacją. Poza kwestią sąsiedztwa, a w tym kontekście np. wytwarzanego przez planowaną instalację hałasu czy jakości powietrza liczyć się będą też koszty zastosowania wymaganych środków ochronnych, potrzebnych w ramach wdrożenia niezbędnych najlepszych dostępnych technik (BAT). Wsparcie w zakresie analizy zagrożeń oraz przygotowania inwestycji od strony środowiskowej można uzyskać, korzystając z usług firmy KIK ECO LAB. Specjalizuje się ona w tworzeniu niezbędnej dokumentacji środowiskowej oraz uzyskiwaniu potrzebnych pozwoleń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas