Materiał Partnera Klasyczne piękno – jak odrestaurować stare, klasyczne ogrodzenie będące połączeniem muru i metalowych przęseł?

Klasyczne piękno – jak odrestaurować stare, klasyczne ogrodzenie będące połączeniem muru i metalowych przęseł?

Stare, niegdyś luksusowe ogrodzenie można odnowić, aby nadal dobrze się prezentowało i służyło kolejne kilkadziesiąt lat. Wymaga to odrobiny teorii oraz zaangażowania do pracy. Płoty wykonane starą metodą, poprzez kucie stali, mogą ulegać rdzewieniu, a kamienne mury zwykle po czasie zaczynają się kruszyć. W jaki sposób można odrestaurować stare ogrodzenie, aby znów wyglądało ekskluzywnie i było solidne?

Jak naprawić elementy murowane?

Dawniej modne były ogrodzenia murowane z kamienia oraz cegły, łączone kutymi metalowymi przęsłami. Z biegiem czasu nawet najlepsza zaprawa ulega kruszeniu się. Warunki atmosferyczne i środowiskowe (ludzie, zwierzęta, środki chemiczne) nie sprzyjają ich długiej żywotności. Zdarza się, że część lub całość murów musi powstać od nowa, a będzie wymagało to od Ciebie sporej ilości czasu, wiedzy oraz zdolności manualnych. Warto poprosić o pomoc osobę, która ma doświadczenie w tego typu pracach budowlanych. Jeśli mur jest zniszczony na całej długości, pozostanie Ci zburzenie go i zbudowanie na nowo za pomocą takich samych materiałów budowlanych, jaki użyto podczas stawiania oryginału. Zarówno czerwona cegła, jak i polne kamienie nie są drogie. Żeby zachować klasyczny wygląd czerwonej cegły, warto skorzystać z materiałów porozbiórkowych oferowanych na różnych aukcjach i portalach internetowych.

Odnawianie metalowych przęseł

Metalowe przęsła to nieco trudniejsze zadanie. Jeśli problemem jest tylko zewnętrzna warstwa rdzy, można wyszlifować je za pomocą szlifierki kątowej oraz papieru ściernego, a następnie odmalować. Jeśli jednak w wyniku korozji, metal został niemal całkowicie „zjedzony”, konieczne będzie dorobienie nowych elementów. Wykonać to może profesjonalna firma, która zajmuje się odnawianiem starych płotów i bram wjazdowych np. Romix. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w naprawach związanych z ogrodzeniem, warto całość pracy zlecić profesjonalistom.Ceny materiałów budowlanych

Koszty naprawy ogrodzenia zależą głównie od jego stanu. Do wartości potrzebnych materiałów trzeba doliczyć robociznę, choć w przypadku płotów nie jest ona zbyt wysoka. Cennik przykładowych materiałów potrzebnych do odnowy starego ogrodzenia to:

  • Worek 25 kg cementu – 15-20 PLN
  • Cegła czerwona porozbiórkowa – można otrzymać za darmo, jednak wymaga przebierania, gdyż wiele kostek będzie uszkodzone.
  • Kamień polny 1 tona – ok. 100 PLN
  • Farba antykorozyjna do metalu 1 litr – 20-25 PLN

Zdarza się, że niektóre stare płoty wymagają tylko ręcznego zeszlifowania farby i rdzy oraz odmalowania, aby znów wyglądały estetycznie i nabrały większej odporności na niesprzyjające czynniki środowiska. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas