Artykuł sponsorowany Klasyczne i bezpieczne mieszkanie dla seniorów

Klasyczne i bezpieczne mieszkanie dla seniorów

Urządzając mieszkanie dla seniorów należy pamiętać o dostosowaniu go do potrzeb domowników w taki sposób, by mogli jak najdłużej cieszyć się samodzielnością i niezależnością, ale przede wszystkim, by czuli się w nim swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Aranżacja takich wnętrz wymaga staranności i uwagi, dlatego dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej pracowni projektowej.

Pamiętaj, że najważniejsza jest odległość między meblami. Powinna być na tyle duża, by senior mógł się swobodnie przemieszczać. Do tego zaokrąglone ranty mebli, które zmniejszają ryzyko urazów. Istotne jest, by meblościanki, komody czy regały były solidnie przykręcone do ścian, tak by nie przewróciły się na seniora, gdy za nie się złapie. Ważne jest zniwelowanie nierówności podłogowych, które mogłyby przyczynić się do upadków. Chodzi o to, by senior mimo słabszej kondycji czuł się w swoim mieszkaniu pewnie, dobrze, a przede wszystkim bezpiecznie.

Łazienka

Łazienka jest miejscem, w którym zdarza się najwięcej wypadków w domu. Z pomocą  specjalisty od projektowania, jak pani Sandra Meyer z Pracowni Projektowej Meyer, powinna być urządzona w sposób funkcjonalny przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. W większych łazienkach idealnym rozwiązaniem jest prysznic w otwartej przestrzeni z odpływem w podłodze oraz meble modułowe z konsolą i wysuwanym obrotowym taboretem. Na mniejszej przestrzeni najlepiej zainstalować prysznic z bezprogowym wejściem, gdzie brodzik posiada powłokę antypoślizgową i znajduje się na równi z podłogą. Pamiętaj, że w łazience seniora podłoga nie może być śliska, a sprzęty muszą znajdować się na dostosowanej do użytkownika wysokości. Przydadzą się na pewno baterie termostatyczne, pozwalające na ustawienie odpowiedniej temperatury na stałym poziomie, co zmniejsza się ryzyko poparzeń wodą. Sprawdzą się też baterie bezdotykowe. Pod prysznicem warto zamontować siedzisko. Zamocowanie uchwytów pod prysznicem i przy ubikacji ułatwi wstawanie i siadanie. Maty antypoślizgowe umieszczone przy umywalce i przed kabiną prysznicową zapewnią bezpieczeństwo i zapobiegną utracie równowagi.

Kuchnia

Wysokość zabudowy to ważny punkt w aranżacji kuchni. Najlepiej, gdyby blaty były na wysokości pozwalającej korzystać z nich na siedząco i by było pod nimi miejsce na krzesło lub taboret kuchenny. Szafki nie mogą być zainstalowane zbyt wysoko. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie cargo, pozwalające na wygodne korzystanie z mebli kuchennych i praktyczne ich zagospodarowanie. Ze względu na zmniejszoną uwagę, pogarszającą się pamięć i koncentrację, w kuchni seniora powinna znaleźć się płyta grzewcza bez ognia oraz piekarnik z nienagrzewającą się szybą. Wszystkie urządzenia powinny mieć timery, które powodują samoistne wyłączenie sprzętów w odpowiednim czasie.

Sypialnia

Tu najistotniejsze są wysokość łóżka, twardość materaca oraz poręcze. Najlepiej sprawdzi się łóżko z regulacją pozwalającą na uniesienie głowy i nóg. Niewskazane są dywany przy łóżku. Nawet jeśli taki dywan jest przymocowany do podłogi, to senior, szurając nogami, może się po prostu potknąć i zrobić sobie krzywdę. Jeśli osoba starsza korzysta z wózka lub balkonika najlepiej, by na podłodze nie było nic, ewentualnie wykładzina z krótkim włosiem ułożona na całej powierzchni pokoju.

Salon

Fotele, kanapy i sofy nie mogą być miękkie i się zapadać. Powinny mieć twarde siedziska, dzięki którym starsza osoba nie będzie miała problemu z wstawaniem.
Świetnym rozwiązaniem są wszelkie meble wypoczynkowe z regulowanymi zagłówkami i podłokietnikami, które sprawdzą się w mniejszych i większych pokojach. Powinny być odpowiednio wyprofilowane, co pozwoli na komfortowy i przyjemny wypoczynek przy zachowaniu prawidłowej postawy. A to u starszych osób jest niezwykle ważne.

Oświetlenie

W mieszkaniu starszych osób należy pamiętać o dobrym oświetleniu. Doświadczony projektant będzie wiedział jak je dopasować. Dobrze, gdyby było to światło o zróżnicowanym natężeniu. Lampy sufitowe mogą posiadać tzw. przyciemniacze. Przy fotelu do czytania przyda się lampa z mocniejszą żarówką. Ważne jest także odpowiednie światło w sypialni (na pewno przy łóżku musi stać nocna lampka) i w łazience. Jeśli to możliwe, dobrze jest zainstalować, szczególnie w przedpokoju, światło zapalane dzięki czujnikowi ruchu.

Jeżeli zależy ci na zdrowiu i bezpieczeństwie bliskiej ci starszej osoby, poproś o przebudowanie i  przearanżowanie przestrzeni projektanta wnętrz, który zadba o to, by każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu seniora spełniało jego oczekiwania i było dostosowane do jego potrzeb.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas