Materiał Partnera Kiedy wymienić, a kiedy remontować dach?

Kiedy wymienić, a kiedy remontować dach?

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku, dlatego bardzo ważne są jego systematyczne przeglądy. Powinny być dokonywane przez wykwalifikowanego dekarza, który będzie w stanie prawidłowo ocenić, czy wystarczy remont i naprawa poszczególnych fragmentów, czy jednak kompleksowa wymiana całej konstrukcji. Druga opcja wymaga zgłoszenia takich prac do odpowiedniej jednostki administracyjnej.

Szczegółowy przegląd

Podstawą do podjęcia odpowiedniej decyzji jest przeprowadzenie dokładnych oględzin dachu pod kątem jego stanu technicznego. Wyniki takiej oceny zdeterminują konieczność wymiany bądź jedynie remontu uszkodzonych fragmentów. Nie da się jednak zrobić tego bez fachowej wiedzy. Choć wiele usterek z pewnością zaobserwujemy sami, to jednak od błędów i przeoczeń może nas uchronić wsparcie doświadczonego dekarza, na przykład z firmy Expert Dach Service, której siedziba znajduje się w Jankach. Podczas przeglądu należy sprawdzić ewentualne miejsca przecieków powstałe na skutek pękniętych dachówek, uszkodzenia rynien, pęknięcia oraz zagięcia więźby dachowej. Ocena ostatniego elementu jest niezwykle istotna, jeśli w planach mamy całkowitą wymianę pokrycia dachowego. Konstrukcja bowiem musi być w stanie unieść ciężar nowego materiału i w żadnym przypadku nie może mieć oznak zagrzybienia bądź zbutwienia.

Usuwanie drobnych usterek

Nie zawsze konieczna będzie całkowita wymiana dachu na nowy. Niektóre z problemów może usunąć poprzez dokonanie prostych napraw. Oczywiście muszą się tym zająć fachowcy – dekarze. Przecieki można wyeliminować poprzez rozmontowanie poszycia w wadliwych miejscach i wymianę obróbek blacharskich. Do remontu dachu zalicza się również wymianę kilku uszkodzonych egzemplarzy dachówek. Należy jednak pamiętać, że mogą się one nieco odróżniać od pozostałych elementów, chociażby pod względem odcienia. Naprawy z łatwością da się również przeprowadzić na dachach płaskich, pokrytych papą termozgrzewalną. Jeśli zaś chodzi o pokrycia z blachy, da się je tymczasowo załatać i uszczelnić specjalnymi taśmami, jednakże nie jest to długotrwałe rozwiązanie. Z kolei więźbę dachową można ją wzmocnić, o ile poddasze nie ma charakteru użytkowego.

Poprawa parametrów

W tym przypadku kosmetyczne zmiany nie będą już wystarczające. Jeśli problemem nie są pojedyncze przecieki, ale mocno wyeksploatowane poszycie, niezadowalający stan termo- bądź hydroizolacji, a także zapadająca się więźba, całkowita wymiana będzie nieuchronna. Dotyczy to również konstrukcji pokrytych gontem bitumicznym lub blachodachówką. Takie czynności wymagają już zgłoszenia do wydziału architektoniczno-budowlanego w odpowiedniej dla danego miejsca jednostce administracyjnej. Dokumenty należy złożyć nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Brak wiadomości zwrotnej z informacją o sprzeciwie oznacza pozwolenie na ich przeprowadzenie. Podczas wymiany dachu można również dokonać modyfikacji położenia okien połaciowych, jak również wprowadzenia zmian dotyczących jego geometrii. Ten ostatni aspekt może wpłynąć na przykład na możliwość zaadaptowania poddasza na cele użytkowe.

Opracowanie:

Expert Dach Service Istvan Gabor

Janki , al. Krakowska 39

  • tel. 793 518 133

Podziel się