Materiał Partnera Kiedy warto zdecydować się na renowację nagrobka?

Kiedy warto zdecydować się na renowację nagrobka?

Gdy na nagrobku pojawiają się różnego rodzaju pęknięcia, przebarwienia lub napisy zaczynają blaknąć, to znak, że należy wykonać renowację nagrobka. Niestety, kamienne nagrobki są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, z uwagi na upływający czas, trudne warunki oraz brak pielęgnacji. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega renowacja i kiedy dokładnie należy się na nią zdecydować.

Czym jest renowacja i na czym polega?

Renowacja to czynności, które pozwalają przywrócić obiektowi pierwotny, doskonały wygląd. Przede wszystkim usuwa się wówczas widoczne uszkodzenia, do których należą rysy i różne pęknięcia. Następnie należy pozbyć się ubytków, które mogą powstać poprzez uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że największym problemem starych nagrobków jest zapadnięcie się gruntu, pęknięcie płyty lub jej braki. Można je naprawiać przy pomocy specjalistycznych klejów lub uszczelniaczy.

W trakcie renowacji nagrobka usuwa się także zanieczyszczenia oraz przebarwienia, które pojawiają się w przypadku zaniedbania. Odświeżeniu ulegają także napisy, tablice oraz portrety. Czasem potrzebna jest ich całkowita wymiana. Na końcu odpowiednio zabezpiecza się nagrobek, poprzez nałożenie specjalnych powłok chroniących. Zagwarantują one doskonały stan kamienia i ochronią go przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Do często wykonywanych prac należą także podniesienie płyty nagrobnej, osadzenie nagrobku na nowych testamentach oraz rekonstrukcja kwiatonów lub zdobień na płycie nagrobka.

Kiedy przeprowadzać renowację?

Pozornie może się wydawać, że renowacji potrzebują przede wszystkim stare, zaniedbane groby. Jednak w rzeczywistości jednak temu procesowi często są poddawane obiekty kilkuletnie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że renowację dobrze jest przeprowadzać co kilka lat, aby nagrobek przez długie lata zachowywał swój wygląd. Istnieje dużo firm, które zajmują się tym na co dzień, dbając o kamienne pomniki oraz płyty nagrobkowe. W Kostrzynie oraz okolicach polecaną firmą jest Kamieniarstwo Maras-Stone, które oferuje usługi najwyższej jakości.

Odpowiednio przeprowadzona renowacja zapobiegnie niszczeniu się obiektu przez wilgoć, zmienne temperatury, mchy lub promieniowanie słoneczne. Jest to możliwe, dzięki naprawianiu drobnych uszkodzeń na bieżąco, zanim powiększą się one do poważnych zniszczeń. Estetyczny i zadbany nagrobek to przede wszystkim okazanie szacunku najbliższym, którzy zmarli. Regularne czyszczenia pomnika z mchu oraz porostów pozwala na spowolnienie niszczenia grobu. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzić do poważnych zaniedbań.

Opracowanie:

Maras - Stone Usługi Kamieniarskie Filip Maras

Kościan , os. Nad Łąkami 4

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas