
Kiedy warto zastosować suche tynki?
Budowa i remontCzym jest suchy tynk?
Suchy tynk znacznie różni się od mokrego. Najpopularniejszym rodzajem suchego tynku są płyty gipsowo-kartonowe, które w dzisiejszych czasach znajdziesz w niemal każdym domu. Płyty te spełniają wiele funkcji. Mogą stanowić zarówno element wykończeniowy, jak i konstrukcyjny np. do budowy ścian działowych. A czego zbudowane są suche tynki? Jak sama nazwa sugeruje, płyta gipsowo-kartonowa jest zbudowana z dwóch materiałów. Wierzchnie warstwy to karton, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie płyty. Gipsowy rdzeń może mieć różnorodne właściwości, w zależności od zastosowanych dodatków, wpływających na twardość gipsu, porowatość oraz czas wiązania.
Jakie są zalety?
Nie bez powodu suche tynki są chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Ich największe zalety to:
- Uniwersalność – sprawdzą się zarówno jako okładzina ścian, jak i element konstrukcyjny np. do wykonania ściany działowej lub podwieszanego sufitu.
- Szybkość – w ciągu jednego dnia można wyrównać nawet bardzo krzywe ściany lub zbudować ścianę działową.
- Praca na sucho – nie trzeba czekać, aż warstwa tynku wyschnie. W przypadku sporych nierówności konieczne byłoby nałożenie grubych warstwa tynku, które długo schną i uniemożliwiają natychmiastowe malowanie.
- Estetyka – płyta daje efekt idealnie równej i gładkiej powierzchni.
Suchy tynk może być pomalowany przy pomocy zwykłej farby, ale też wykończony w inny sposób np. fototapetą lub płytkami ceramicznymi. Wszystko to sprawia, że jest powszechnie wykorzystywany zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
Jak wykonać?
Pomimo licznych zalet i estetycznego wykończenia, praca z suchymi tynkami nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście wiele osób radzi sobie z ich używaniem, korzystając z poradników internetowych, lecz o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie profesjonalnej firmy budowlanej np. Robin Hook. Profesjonaliści nie tylko mają dostęp do wyjątkowo trwałych i jednocześnie tanich materiałów, ale również zastosują je w odpowiedni sposób. Samodzielne prace to nie zawsze oszczędność. Często wiążą się z niepotrzebna strata materiału lub koniecznością zlecenia poprawki, przez co nie tylko stracisz pieniądze, ale również sporo swojego cennego czasu.