Artykuł sponsorowany Kiedy warto zastosować suche tynki?

Kiedy warto zastosować suche tynki?

Dlaczego tynkowanie ścian jest takie ważne? Nie tylko chroni przed działaniem szkodliwych czynników środowiska, ale również wpływa na estetykę wnętrza. Tynki pozwalają na ukrycie nawet znacznych defektów ścian! Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie tynków suchych. Na czym polega technologia i dlaczego warto się zdecydować? Czy opłaca się tynkować samodzielnie?

Czym jest suchy tynk?

Suchy tynk znacznie różni się od mokrego. Najpopularniejszym rodzajem suchego tynku są płyty gipsowo-kartonowe, które w dzisiejszych czasach znajdziesz w niemal każdym domu. Płyty te spełniają wiele funkcji. Mogą stanowić zarówno element wykończeniowy, jak i konstrukcyjny np. do budowy ścian działowych. A czego zbudowane są suche tynki? Jak sama nazwa sugeruje, płyta gipsowo-kartonowa jest zbudowana z dwóch materiałów. Wierzchnie warstwy to karton, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie płyty. Gipsowy rdzeń może mieć różnorodne właściwości, w zależności od zastosowanych dodatków, wpływających na twardość gipsu, porowatość oraz czas wiązania.

Jakie są zalety?

Nie bez powodu suche tynki są chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Ich największe zalety to:

  • Uniwersalność – sprawdzą się zarówno jako okładzina ścian, jak i element konstrukcyjny np. do wykonania ściany działowej lub podwieszanego sufitu.
  • Szybkość – w ciągu jednego dnia można wyrównać nawet bardzo krzywe ściany lub zbudować ścianę działową.
  • Praca na sucho – nie trzeba czekać, aż warstwa tynku wyschnie. W przypadku sporych nierówności konieczne byłoby nałożenie grubych warstwa tynku, które długo schną i uniemożliwiają natychmiastowe malowanie.
  • Estetyka – płyta daje efekt idealnie równej i gładkiej powierzchni.

Suchy tynk może być pomalowany przy pomocy zwykłej farby, ale też wykończony w inny sposób np. fototapetą lub płytkami ceramicznymi. Wszystko to sprawia, że jest powszechnie wykorzystywany zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Jak wykonać?

Pomimo licznych zalet i estetycznego wykończenia, praca z suchymi tynkami nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście wiele osób radzi sobie z ich używaniem, korzystając z poradników internetowych, lecz o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie profesjonalnej firmy budowlanej np. Robin Hook. Profesjonaliści nie tylko mają dostęp do wyjątkowo trwałych i jednocześnie tanich materiałów, ale również zastosują je w odpowiedni sposób. Samodzielne prace to nie zawsze oszczędność. Często wiążą się z niepotrzebna strata materiału lub koniecznością zlecenia poprawki, przez co nie tylko stracisz pieniądze, ale również sporo swojego cennego czasu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas