Artykuł sponsorowany Kiedy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Kiedy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Zanim zdecydujesz się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, warto zapoznać się z korzyściami, jakie przynosi tego typu konstrukcja. Jest to przede wszystkim doskonała alternatywa dla szamba, która pozwala na oszczędność środków finansowych i czasu, przeznaczanych na comiesięczny wywóz nieczystości. Jakie poza tym przynosi korzyści i kiedy warto ją wybudować? O zaletach takiej inwestycji mówi poniższy artykuł.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Aby wybrać odpowiedni typ oczyszczalni ścieków, należy dokładnie określić wymagania dotyczące takiej konstrukcji. Poszczególne rodzaje różnią się bowiem między sobą kosztem oraz zakresem działania. Różnice stanowi także wielkość zbiornika na nieczystości. Przeciętny użytkownik zużywa średnio 150 litrów wody na dobę, biorąc pod uwagę różne czynności związane z jej użytkowaniem. Wybierając zatem wielkość oczyszczalni, należy liczbę tą pomnożyć przez ilość mieszkańców. Zazwyczaj montuje się jednak nieco większe zbiorniki.

W zależności od zakresu działania, oczyszczalnie można podzielić na kilka rodzajów. Są to:

  • oczyszczalnia drenażowa,
  • oczyszczalnia z filtrem piaskowym,
  • oczyszczalnia gruntowo-roślinna,
  • oczyszczalnia z osadem czynnym,
  • oczyszczalnia ze złożem biologicznym.

Niezależnie od rodzaju konstrukcji, oczyszczanie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmuje fermentację i rozkład zanieczyszczenia, natomiast drugi jest procesem tlenowym, który eliminuje zanieczyszczenia szkodliwe dla środowiska.

Zalety przydomowej oczyszczalni – kiedy warto w nią zainwestować?

Przydomową oczyszczalnię ścieków warto wybudować, chociażby ze względu na niskie koszty eksploatacji. Jednorazowe poświęcenie większych środków finansowych może zapewnić oszczędność na wiele lat – radzą eksperci z firmy TS-koncept, świadczącej usługi budowlane. Poza tym jest to idealne rozwiązanie dla osób szczególnie dbających o dobry stan środowiska naturalnego. Zbiorniki tego typu sprawdzają się przede wszystkim na działkach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnej kanalizacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są także łatwe w użytkowaniu. Nie trzeba regularnie wywozić z nich nieczystości, a pozbywanie się nagromadzonego osadu odbywa się zaledwie raz na dwa lata. Konstrukcję tego typu polecane są szczególnie właścicielom dużych działek. Choć są one nadal wybierane rzadziej niż tradycyjne szamba ze względu na dużą powierzchnię i koszt instalacji, pozwalają na bezpieczny powrót oczyszczonej wody do gruntu. Jej duże zużycie przez mieszkańców może być także czynnikiem decydującym o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas