Artykuł sponsorowany Kiedy powinieneś czyścić i konserwować pokrycia dachowe?

Kiedy powinieneś czyścić i konserwować pokrycia dachowe?

Pokrycia dachowe, tak jak każdy inny element zewnętrzny domu, są narażone na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego. W zależności od warunków atmosferycznych panujących w ciągu roku może dojść do różnego rodzaju usterek. Z tego powodu ważne jest regularne wykonywanie przeglądów oraz w razie konieczności – przeprowadzanie działań naprawczych lub konserwacyjnych.

Okresowe przeglądy pokrycia dachowego

Żeby mieć pewność, że nasz dach będzie zawsze szczelny, najlepiej przeglądy wykonywać co najmniej raz w roku. Wiele osób dla własnego bezpieczeństwa praktykuje nawet dwukrotny przegląd w ciągu roku. Optymalną porą jest lato, gdyż w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, można od razu zabrać się za zmianę pokrycia lub jego naprawę. Zdarza się, że ewentualne dziury i szczeliny są widoczne dopiero wtedy, kiedy pojawią się długotrwale i intensywne opady, dlatego trzeba być czujnym.

Firmą zajmującą się czyszczeniem, malowaniem lub całkowitą wymianą pokryć dachowych jest Artdachmal, która mieści się w Wadowicach w województwie małopolskim.

W jaki sposób konserwować poszczególne rodzaje dachów?

Częstotliwość i rodzaj zabiegów konserwacyjnych zależy przede wszystkim od rodzaju pokrycia dachowego. W Polsce najpopularniejszymi rodzajami jest papa, blachodachówka oraz dachówka ceramiczna.

  1. Papa – rozwiązanie najtańsze, ale też najbardziej zawodne. W przypadku utraty szczelności stosuje się masy bitumiczne, których nakładanie może odbywać się na zimno. W razie rozległych uszkodzeń i przeciekania dachu w wielu miejscach czasami konieczna jest całkowita wymiana pokrycia. Papa nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  2. Blachodachówka – stosunkowo tania i łatwa w pielęgnacji, dlatego jest jednym z najpopularniejszych pokryć. Jej wadą jest gromadzenie się na powierzchni osadów organicznych, zwłaszcza kiedy dom znajduje się w pobliżu lasów. W połączeniu z wilgocią, na dachu mogą pojawiać się zielone naloty, które trzeba co jakiś czas przeczyścić, aby uniknąć korozji. W tym celu używa się miękkich szczotek i strumienia wody. Po dokładnym wyczyszczeniu warto ewentualne oznaki eksploatacji wyeliminować za pomocą malowania dachu, aby zabezpieczyć go przed przeciekaniem.
  3. Dachówka ceramiczna – jedno z droższych pokryć, w dzisiejszych czasach można zakupić naprawdę ekskluzywne i kosztowne dachówki ceramiczne. Nie oznacza to jednak, że będą one niezniszczalne. Największym ich wrogiem jest przede wszystkim mech, który psuje efekt wizualny. Ceramiczne dachówki należy regularnie czyścić i stosować środki impregnujące oraz hydrofobowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas