Artykuł sponsorowany Kiedy potrzebna jest ekspertyza budowlana?

Kiedy potrzebna jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana dostarcza dokładnych, wyczerpujących i rzetelnych informacji na temat stanu budynku, w tym nieprawidłowości związanych np. z konstrukcją lub instalacjami. Ekspertyza określa też przyczyny oraz przewiduje możliwe skutki wad, usterek i zaniedbań. Kto zleca ekspertyzę budowlaną, a kto przeprowadza i kiedy jest potrzebna? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym dokumencie.

Czym jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana to dokument, dzięki któremu właściciel, nabywca, sprzedawca lub inna osoba zainteresowana może dokładnie poznać stan budynku. Niestety, brak jest jednoznacznych wytycznych co do tego, jakie informacje powinny zostać ujęte w ekspertyzie, dlatego wybór dobrego rzeczoznawcy ma ogromne znaczenie. O tym, czego możemy oczekiwać w rzetelnej ekspertyzie budowlanej, opowiada przedstawiciel biura rzeczoznawcy budowlanego i majątkowego J.P. Praxis:

Przedmiotem badań rzeczoznawcy jest szeroko pojęty stan budynku lub budowli – konstrukcja, użyte materiały, poprawność zamontowania instalacji i ich bezpieczeństwo, jakość przeprowadzonych prac budowlanych i wykończeniowych. Efektem pracy jest dokument opisujący usterki wraz z ich przyczynami i skutkami, prognozy co do przyszłego stanu budynku, a także – co najważniejsze – zalecenia odnośnie do poprawy tego stanu. Ekspertyza może być podstawą do wyceny.

Kiedy trzeba wykonać ekspertyzę budowlaną?

Warto wiedzieć, że ekspertyza i opinia nie są tym samym! Wydanie ekspertyzy poprzedzają dokładne badania stanu technicznego, a także kalkulacje nośności. Dostarcza ona więcej informacji i jest pogłębiona w porównaniu z oceną. Ekspertyzę może wydać wyłącznie rzeczoznawca, podczas gdy opinię np. technik.

Są sytuacje, w których ekspertyza jest konieczna. Prawo budowlane przewiduje, że ekspertyzę należy wykonać w trzech sytuacjach:

  • gdy naruszona zostanie konstrukcja nośna budynku,
  • gdy planujemy zmianę sposobu użytkowania budynku,
  • gdy planujemy modernizację budynku.

Naturalnie, ekspertyza budowlana może być przeprowadzona również na zlecenie, o ile tylko pojawi się taka potrzeba. Może ją zrodzić np. chęć dokładnego poznania stanu budynku przed kupnem lub sprzedażą, a także przy podziale spadku między osobami dziedziczącymi.

Trzeba mieć świadomość, że pełnoprawną ekspertyzę wydaje wyłącznie rzeczoznawca budowlany, czyli osoba, która po 5 latach praktyki otrzymała stosowne uprawnienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas