Artykuł sponsorowany Kiedy niezbędne jest deskowanie dachu?

Kiedy niezbędne jest deskowanie dachu?

Deskowanie dachu nie zawsze jest konieczne, chociaż daje wiele korzyści. Przede wszystkim spręża i stabilizuje konstrukcję dachową, zwiększając jej wytrzymałość. Umożliwia też równomierny rozkład sił poziomych na całej konstrukcji. Choć poszycie z desek nie zawsze jest wymagane, to jednak w pewnych sytuacjach nie można się bez niego obyć. Dowiedz się, kiedy deskowanie dachu jest niezbędne.

Deskowanie dachu – 2 metody

Deskowanie można położyć zarówno pod dachówkę, jak i pod płaską blachę. W pierwszym przypadku deski układa się zwykle przylegle do siebie, w drugim pozostawia się szczeliny zapewniające wentylację. Oba rodzaje deskowania mają duży wpływ na odporność konstrukcji i chronią przed zagnieżdżeniem się kun. Warstwa desek stanowi też dodatkową izolację akustyczną, zapewniając wyższy poziom wyciszenia wewnątrz budynku.

Kiedy deskowanie dachu jest konieczne?

Deskowanie dachu zawsze jest korzystne. Nie zawsze jednak się je stosuje. Przyczyna jest prosta – to dodatkowy koszt i to wcale nie mały. Są jednak sytuacje, kiedy nie można z niego zrezygnować, np.:

  • kiedy połacie dachu mają niski kąt nachylenia – istnieje wtedy ryzyko tworzenia się zagłębień, w których będzie zalegała woda lub śnieg; poszycie z desek usztywnia wówczas konstrukcję i zapobiega takim deformacjom;

  • kiedy dach ma być pokryty papą lub gontem bitumicznym – są one na tyle ciężkie, że potrzebują solidnej podpory w postaci warstwy desek.

Deskowanie dachu jest mądrą inwestycją także w przypadku budynków stawianych w miejscach zaliczanych do drugiej i trzeciej strefy wiatrowej. Obciążenia, jakim musi tam sprostać konstrukcja dachowa, są ogromne. Poszycie z desek okazuje się więc bardzo przydatne. Jeśli mieszkasz na Śląsku i szukasz kogoś, kto profesjonalnie i szybko wykona taką usługę na Twoim dachu, to weź pod uwagę firmę P.U.H.R.B. Ledor. Jej referencje mówią same za siebie.

Deskowanie – jaki układ warstw i jakie deski?

Prawidłowo przeprowadzone deskowanie dachu zakłada ułożenie konkretnych materiałów w odpowiedniej kolejności. W uproszczeniu powinno to wyglądać następująco:

  • krokwie,

  • deski,

  • papa, gonty bitumiczne albo membrana,

  • kontrłaty i łaty,

  • zewnętrzne pokrycie np. dachówki

Warto podkreślić, że deski układane na krokwiach powinny być suche i zaimpregnowane ciśnieniowo. Ich optymalna szerokość wynosi 12-15 cm, a grubość 24-25 mm. Ważne jest też to, że jeśli deskowanie pokryjesz papą albo gontem, to nie musisz od razu kłaść pokrycia. Taki układ zapewnia pełną wiatro- i wodoszczelność, więc z ułożeniem dachówek można się wstrzymać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas