Materiał Partnera Kamienne blaty kuchenne - elegancja i funkcjonalność w jednym

Kamienne blaty kuchenne - elegancja i funkcjonalność w jednym

Blaty kuchenne można wykonać z wielu różnych materiałów: laminatu, drewna, konglomeratu. Jednak najbardziej trwałe są blaty kamienne. Marmur, granit, bazalt czy trawertyn – wybór jest szeroki i zależy od twoich upodobań i wymagań. Decydując się na blat z kamienia najlepiej jego wykonanie zlecić sprawdzonemu zakładowi kamieniarskiemu, takiemu jak GMP z Chrzanowa.

Zalety kuchennych blatów kamiennych

Blaty kuchenne wykonane z kamienia posiadają szereg zalet. Najważniejszą ich cechą jest trwałość. Dobrze zamontowany, niezniszczony blat może przetrwać kilka dobrych dekad. Kamienne blaty są niezwykle twarde, odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy ( w przypadku marmuru i trawertynu wymagana jest impregnacja). Bez problemu można stawiać na nich gorące naczynia i kroić nie ryzykując uszkodzenia powierzchni blatu. Mogą znajdować się w pobliżu kuchenek gazowych, gdyż są ogniotrwałe. Do tego odporne na wodę i łatwe w utrzymaniu czystości. Można wycinać z nich dowolne kształty: prostokąty, kwadraty, koła czy owale. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i z różnym wykończeniem (można je polerować  i szczotkować), dzięki czemu można dopasować je do stylu wnętrza i jego kolorystyki. Kamienne blaty są ponadczasowe i prezentują się niezwykle ekskluzywnie i elegancko.

Jaki rodzaj kamienia sprawdzi się w kuchni?

Wybierając rodzaj kamienia, z którego ma zostać zrobiony blat do twojej kuchni, należy kierować się szeregiem cech, które pozwolą ci na korzystanie z kuchni w praktyczny i wygodny sposób. Marmur i trawertyn mają bardzo ciekawe wzory, ale wymagają regularnego stosowania środków impregnujących. Jednak czasem mimo ich zastosowania plamy, które powstają mogą nie zniknąć. Najlepszym i najtrwalszym materiałem, który sprawdzi się w każdej kuchni jest granit. Odporny na zarysowania i plamy, nie wymaga impregnacji, i do tego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, więc śmiało możesz na nim tłuc mięso na kotlety schabowe. Występuje prawie w 200 różnych odmianach kolorystycznych. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu został wydobyty. Tak więc możesz mieć w domu granitowy blat w kolorze czarnym, beżowym, szarym, zielonym, błękitnym, a nawet różowym. Mimo, że blat granitowy jest niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia, nie używaj do jego pielęgnacji silnych detergentów oraz szorstkich gąbek. Wystarczy po każdym kulinarnym przedsięwzięciu przetrzeć go wilgotną szmatką, a raz w tygodniu wyczyścić środkiem do pielęgnacji granitów. Podobne do granitu są porfir oraz bazalt, które też są trwałymi i twardymi kamieniami, nie wymagającymi impregnacji .

Blaty kuchenne z marmuru, granitu czy też piaskowca są dostępne w ofercie zakładu kamieniarskiego z Chrzanowa. Tu także możesz poprosić o wykonanie kamiennych schodów, parapetów czy kominków.

Podziel się