Materiał Partnera Kacze schody. Charakterystyka konstrukcji

Kacze schody. Charakterystyka konstrukcji

Jak stworzyć ciąg komunikacyjny między dwoma poziomami domu czy mieszkania, gdy dysponujemy mocno ograniczoną przestrzenią? Najlepiej zdecydować się na schody modułowe, np. kacze. Nowoczesne schody modułowe są łatwe w montażu, wygodne, a dodatkowo stanowią atrakcyjny wizualnie element wyposażenia. Czym dokładnie charakteryzują się schody kacze i jakie są ich zalety?

Planując montaż schodów na naprawdę niedużej przestrzeni, mamy do wyboru zasadniczo dwie możliwości: schody kręcone i schody o dużym kącie nachylenia, a więc bardzo strome. Choć okrągłe schody kuszą oryginalną stylistyką, nie zawsze pasują do wnętrza, a dodatkowo nie należą do najwygodniejszych. Znacznie bardziej uniwersalne okazują się schody kacze, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

Schody kacze – maksymalna wygoda na małej przestrzeni

Schody kacze, nazywane także rzymskimi, są wyjątkowo strome. Ich kąt nachylenia względem podłogi przekracza zazwyczaj 45 stopni. Taki sposób montażu schodów sprzyja oszczędności miejsca, niestety jednocześnie utrudnia poruszanie się po nich. Rozwiązaniem tego problemu są charakterystyczne stopnie.

Tym, co pozwala nam bezbłędnie stwierdzić, że mamy do czynienia ze schodami kaczymi, jest kształt stopni, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Z jednej strony węższe, z drugiej szersze stopnie montowane są naprzemiennie, dzięki czemu na każdym z nich mamy miejsce na wygodne postawienie całej, ale tylko jednej stopy. Wbrew pozorom takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania stromych schodów.

Tzw. kacze łapy co prawda wymagają od użytkownika rozpoczęcia wchodzenia czy schodzenia ze schodów odpowiednią nogą, jednak przy odrobinie wprawy poruszanie się po nich jest bardzo wygodne – przekonuje nasz rozmówca z firmy Melagu.

Schody kacze kontra schody okrągłe

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś pewien, czy lepszym rozwiązaniem dla twojego domu będą schody kacze, czy kręcone, zastanów się nad tym, kto i jak będzie z nich korzystał.

Niewątpliwą zaletą schodów kręconych jest ich dekoracyjny charakter. Bardzo często wybierane są do montażu w centralnych punktach mieszkania, np. w salonie. Niestety, w porównaniu ze schodami jedno- i dwubiegowymi są mniej wygodne, a poruszanie się po nich zabiera znacznie więcej czasu, zwłaszcza osobom starszym.

Jeśli szukasz rozwiązania przede wszystkim funkcjonalnego, które będzie komfortowe dla wszystkich mieszkańców bez względu na wiek i kondycję fizyczną, wybierz schody kacze. Doskonale sprawdzą się w ciągach komunikacyjnych między użytkowymi kondygnacjami domu, z powodzeniem możesz poprowadzić je także na strych. Nowoczesne, modułowe schody kacze są nie tylko wygodne, ale też eleganckie, toteż nie musisz ukrywać ich w ciemnym zakamarku.

Podziel się