Artykuł sponsorowany Jakimi parametrami technicznymi powinna się cechować dobra stolarka okienna?

Jakimi parametrami technicznymi powinna się cechować dobra stolarka okienna?

Właściwie dobrane okna zapewniają pożądany poziom naturalnego oświetlenia. Są estetycznym elementem elewacji, poprawiają komfort i bezpieczeństwo użytkowania budynku. Powinny spełniać wiele warunków, które analizuje się przed ostatecznym wyborem. Warto porównać przede wszystkim ich warianty kolorystyczne, materiał, z którego są wykonywane i cenę. Dowiedz się, co jeszcze należy wziąć pod uwagę, wybierając stolarkę okienną!

Współczynnik przenikania ciepła

Na rynku znajduje się wiele modeli okien, dlatego ważna jest dokładna selekcja najważniejszych parametrów technicznych. Jednym z istotniejszych jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw. Decyduje on o ilości ciepła, jaka wydostaje się z pomieszczenia przez okno. Oznacza on ilość energii, jaka przenika przez metr kwadratowy okna, jeśli różnica między temperaturą wewnątrz budynku a temperaturą panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Najbardziej korzystna jest jak najniższa wartość tej wielkości.

W oknach umieszczonych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W. Jak wskazują specjaliści firmy Tenilo, dla okien i drzwi balkonowych w Polsce dopuszczalny poziom tego współczynnika wynosi nie więcej niż 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych – nie więcej niż 1,1 W/m2K.

Inne parametry stolarki okiennej

Poza współczynnikiem przenikania ciepła warto również sprawdzić klasę profilu okiennego. Odpowiada ona za izolację oraz sztywność ramy okiennej i skrzydła. Stolarka okienna oferowana w Bydgoszczy, np. przez firmę Tenilo, cechuje się różną grubością profili. Warto pamiętać, że szerszy profil oraz większa liczba komór sprawia, że okno jest cieplejsze. Można zatem wybrać okna w klasie A, które mają profile o grubości co najmniej 2,8 mm. Na rynku można również znaleźć profile w klasie B i C. Pierwsza klasa oznacza minimalną wartość grubości ścianki nie mniejsza niż 2,5 mm. Klasę C charakteryzuje ustaloną odgórnie przez producenta grubość profilu.

Dla stolarki okiennej ważny jest również stopień, w jakim okno ugina się pod wpływem wiatru. Wysoka wytrzymałość oznacza szczelność, odporność szyb na pękanie i uszkodzenia. Przewidziano tu klasy od A1 do C5, z założeniem, że klasa A jest najniższą. Warto również zwrócić uwagę na przepuszczalność powietrza, oznaczoną cyframi od 1 do 4. Najwyższa wartość zapewnia najwyższą szczelność okna.

Duże znaczenie może mieć klasyfikacja wodoszczelności. Oznacza ona stopień zabezpieczenia pomieszczenia przed wodą z opadów atmosferycznych. Wskazuje się tu na klasy od 1A do 9A. Warto wybierać stolarkę okienną w klasie co najmniej 4A.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas