Materiał Partnera Jakie zalety mają panele laminowane?

Jakie zalety mają panele laminowane?

Obecnie w sklepach znajdziemy szeroki asortyment desek i paneli podłogowych. Różnią się one przede wszystkim ceną, materiałem i sposobem wykonania. Jednym z popularniejszych aktualnie produktów tego typu są panele laminowane, wybierane najczęściej z uwagi na to, że stanowią atrakcyjny zamiennik tradycyjnych desek drewnianych. Lista ich zalet jest jednak o wiele dłuższa. W artykule wyjaśniamy, czym są panele laminowane i dlaczego warto w nie zainwestować.

Z czego wykonuje się panele laminowane?

Najprościej mówiąc, panele laminowane wykonuje się z płyty HDF powleczonej laminatem. Przyglądając się dokładniej ich budowie można zauważyć, że składają się aż z czterech warstw:

 • powłoki przeciwprężnej (tzw. balancer), która nadaje panelowi stabilność;
 • płyty nośnej HDF (wykonanych ze sprasowanych włókien np. sosny);
 • warstwy dekoracyjnej (nadruk, na którym widoczny jest kolor i wzór);
 • warstwy zabezpieczającej z laminatu. 

Poszczególne powłoki różnią się od siebie grubością. Przy czym, największe znaczenie ma ta ostatnia, na podstawie której określana jest klasa ścieralności panela. Wartość ta uzależniona jest od zawartości minerału o nazwie korund.

Rodzaje paneli laminowanych

Podział paneli laminowanych wynika przede wszystkim z ich budowy. Najczęściej w sklepach można znaleźć modele o grubości 8 mm, często wybierane są również cieńsze – 6 mm i 7 mm. Oprócz nich dostępne są także grubości 10mm, 12 mm i 14 mm. Kolejny podział ma związek ze wspomnianą już klasą ścieralności. Firmy produkują obecnie panele laminowane w sześciu różnych klasach: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5, AC6, z czego cztery ostatnie są najczęściej spotykane. Jak zalecają specjaliści, najlepiej jest wybierać panele o klasie co najmniej AC4. Dzięki temu zyskamy pewność, że na podłodze nie pojawią się zbyt szybko rysy czy inne oznaki zużycia. Profesjonalne sklepy z asortymentem wykończeniowym zwykle oferują również fachowe doradztwo. Warto więc upewnić się, czy interesujący nas rodzaj paneli sprawdzi się w naszym przypadku. Jedną z takich firm działających na terenie Świdnicy jest Salon dekoracji wnętrz mDekor

Zalety 

Panele laminowane kojarzone są głównie z ich dostępnością i stosunkowo niską ceną. To jednak nie jedyne zalety tego typu pokrycia podłóg! Do innych korzyści związanych z zakupem paneli laminowanych można zaliczyć: 

 • wysoką trwałość: mają o wiele większą odporność niż większość desek z drewna, są odporne na wgniecenia, ścieranie, powstawanie plam, a nawet przypalanie!
 • łatwość w czyszczeniu;
 • prostą pielęgnację (nie wymagają cyklinowania);
 • właściwości antystatyczne (przyciągają mniej kurzu);
 • szybki i prosty montaż (do układania paneli nie potrzeba specjalnego doświadczenia);
 • szeroki asortyment wzorów i kolorów;
 • uniwersalność: niektóre modele (te o właściwościach wodoodpornych) można stosować także w kuchni i łazience.

Podziel się