Materiał Partnera Jakie zalety ma kostka brukowa?

Jakie zalety ma kostka brukowa?

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych do wykończenia ogródków i przydomowych podjazdów. Przy jej pomocy można stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje, zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Ma mnóstwo zalet, dzięki którym zyskała zaufanie ludzi na całym świecie. Czym charakteryzuje się kostka brukowa i dlaczego jest tak lubianym materiałem?

Odporność i estetyka!

Wiele osób zwraca uwagę na cechy funkcjonalne materiałów budowlanych. Powinny być odporne na niesprzyjające warunki środowiska i jak najtrwalsze. Kostka brukowa występuje w setkach odmian, od betonowej aż po te z naturalnej litej skały. Wszystkie są odporne na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Kostce niestraszne nawet największe ulewy. Ze względu na łatwy montaż i demontaż można sprawnie modyfikować wygląd podjazdu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Żeby bruk był trwały i nie ulegał zniszczeniu pod wpływem eksploatacji, powinien być właściwie wykonany. Profesjonalnym montażem kostki brukowej zajmuje się między innymi firma brukarska Janbud, której siedziba znajduje się w miejscowości Obora.

Zaletą, o której nie można zapomnieć, jest również możliwość wymiany uszkodzonej kostki w razie jej pęknięcia. Nie trzeba od razu zdejmować całej nawierzchni, co miałoby miejsce w przypadku betonowych wylewek.

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa?

Dwa najpopularniejsze rozwiązania to brukowanie podjazdu i ogródka. Sprawdza się przede wszystkim jako forma utwardzenia ścieżek i placów. Ze względu na szeroki wybór typów kostki, coraz więcej osób decyduje się  na jej wykorzystanie również do pokrycia tarasów lub schodów. Jest materiałem słabo nasiąkliwym, dlatego będzie sprawdzała się nawet w miejscach, w których może zbierać się woda, na przykład w pobliżu oczek wodnych oraz zewnętrznych basenów. Ważne jest jednak, aby w takiej sytuacji stworzyć odpowiednie podłoże. Przed położeniem kostki będzie musiało zostać właściwie utwardzone i zabezpieczone. W przeciwnym razie może dochodzić do „wybijania” kostek. 

Nietypowe aranżacje

I choć zwykle wspomina się o kostce, jako materiale do wykładania podłoża lub schodów, ma ona coraz szersze znaczenie w architekturze krajobrazu.  Coraz częściej w ogrodach i parkach możemy znaleźć rozmaite rabaty i kwietniki, które powstały z wykorzystaniem tego materiału. Szczególną popularnością w nietypowych aranżacjach cieszą się kostki granitowe oraz betonowe barwione. Ze względu na wyjątkowy wygląd i szeroką gamę odmian kolorystycznych można dopasować je do większości ogrodów.

Opracowanie:

Jan Radomski Janbud

Obora , Chabrowa 11d

Podziel się