Materiał Partnera Jakie zadania wykona profesjonalna ekipa ziemna przy budowie domu?

Jakie zadania wykona profesjonalna ekipa ziemna przy budowie domu?

Każda budowa nieruchomości zaczyna się od robót ziemnych. Można także powiedzieć, że na takich robotach się kończy. W końcu od wykopania fundamentu, poprzez cały proces budowy, kończymy na niwelacji terenu i nawiezieniu ostatecznej warstwy gleby do ogrodu czy wykonaniu utwardzeń. Jak widać prace ziemne są w znacznym zakresie wykorzystywane przy takiej inwestycji, dlatego też warto skorzystać z mechanizacji oraz usług doświadczonej firmy robót ziemnych.

Cel stosowania specjalistycznych maszyn budowlanych

Podstawowe zagadnienie mechanizacji, czyli użycia koparek, wywrotek czy zagęszczaczy ma swoje uzasadnienie i jest pożądane na budowie ze względu na wydajność prac. Prace ziemne powodują przesuwanie ogromnych mas ziemi, liczonych w dziesiątkach ton. Do tego dochodzi zmaganie się z różnego rodzaju gruntem, często zanieczyszczonym lub z obecnością gliny.

Nawet w przypadku niewielkiego zakresu prac, warto zapłacić za pracę koparki, aniżeli za pracę manualną ekipy ludzi. Wyjątkiem są ostateczne, dokładne wykopy fundamentowe, częściowo wykonywane ręcznie. Przykładem firmy świadczącej zaawansowane usługi koparką jest Firma Budowlana Bruk Ben Michał Pawłowicz.

Podstawa prac ziemnych - zdjęcie humusu i wykop pod fundament

Humus to wierzchnia warstwa żyznej gleby. Ziemię tę możemy składować w postaci hałdy, którą na koniec wykorzystamy jako żyzną glebę w ogrodzie czy prostym trawniku. Czasem jednak jakość takiej gleby pozostawia wiele do życzenia, zatem trzeba ją wywieźć transportem sypkim poza naszą działkę. Podstawowy zestaw do takich prac to koparko – ładowarka oraz pojemna wywrotka w rękach doświadczonej ekipy operatorów.

Kolejny krok zmechanizowanych robót ziemnych to wykop pod fundamenty. Powinny one odbywać się w porozumieniu z geodetą – ten wyznacza miejsce, jak i głębokość posadowienia budynku. Warto również zasięgnąć opinii kierownika budowy, na jakiej głębokości będą osadzane fundamenty.

Zadaniem prac ziemnych jest wybranie wyznaczonego obszaru na zadaną głębokość względem poziomu zerowego. Ziemia z takich wykopów może być użyta do niwelacji, zasypu ścian fundamentowych, w większej części jest jednak wywożona. Po wybraniu wykopu przystępuje się, do wykonania wybrania pod fundament. Dokładny zarys wyznacza geodeta, a sam wykop może być precyzyjnie wykonany wąską łyżką koparki lub za pomocą mini sprzętu. Będzie wymagał nieznacznych korekt ręcznych.

Po wykonaniu ścian fundamentowych i ich zaizolowaniu wykop wokół budynku należy zasypać do poziomu gruntu działki. Tutaj jest też czas na wykonanie ostatecznej niwelacji terenu i pozbycie się nadmiaru ziemi. Po wykonaniu większości prac budowlanych (najlepiej po wykończeniu domu), przystępujemy do nawiezienia żyznej ziemi ogrodowej oraz utwardzenia podjazdu i chodników. Ziemia będzie wymagała równomiernego rozgarnięcia. Utwardzenia zaś będą potrzebowały odpowiedniej podsypki piachem, kruszywem oraz chudym betonem. Wszystkie te prace należą do zadań niwelacji terenu i prac ziemnych.

Opracowanie:

Brukarz Firma Budowlana Bruk Ben Michał Pawłowicz

Jelenia Góra , Matejki 9 lok. 1

Podziel się