Materiał Partnera Jakie są różnice między piecem a kotłem?

Jakie są różnice między piecem a kotłem?

Pojęcia pieca i kotła są traktowane synonimicznie, jednak tak naprawdę niepoprawnie. Wystarczy poznać obydwie definicje, by w przyszłości uniknąć popełniania wspomnianego błędu. Zasadniczą różnicą pomiędzy wspomnianymi urządzeniami jest sposób dostarczania ciepła. Piece produkują je w jednym miejscu – dokładniej tym, w którym się znajdują. Jeśli zaś chodzi o kotły, to wytwarzają one nośnik ciepła, który można wykorzystać do ogrzania innych pomieszczeń.


Czym jest piec? 

Piec to urządzenie odpowiadające za miejscowe ogrzewanie. W tym przypadku palenisko, które stanowi źródło ciepła, jest umieszczane bezpośrednio w pomieszczeniu, które ma być ogrzane. Ciepło powstaje w wyniku spalania paliwa – najczęściej raz bądź dwa razy dziennie. Następnie jest ono magazynowane i stopniowo uwalniane do pomieszczenia. Może to trwać nawet cały dzień. Ich charakterystycznym elementem jest duża powierzchnia grzejna, która odpowiada za stopniowe i łagodne rozprzestrzenianie się ciepła. Niestety, ogromnym minusem pieców jest brak możliwości regulacji ich pracy oraz nierównomierne oddawanie energii. Jako wadę użytkownicy wskazują także duże gabaryty i zróżnicowane temperatury we wnętrzu. Pomimo iż jest to rozwiązanie mało opłacalne, ma ogromną zaletę estetyczną – piece wyróżnia zazwyczaj piękny design, który dodaje wnętrzu charakterystycznego klimatu. 


Czym jest kocioł? 

Kocioł to urządzenie zwane przez wielu sercem systemu grzewczego. Do jego zadań należy zaliczyć przekazywanie ciepła za pomocą czynnika grzewczego, np. wody znajdującej się w instalacji prowadzącej do odbiorników, tj. grzejników. W odróżnieniu od pieca nie gromadzi on ciepła i nie oddaje go bezpośrednio do otoczenia. Jest elementem centralnego systemu ogrzewania, a nie miejscowego. Specjaliści z firmy 499.pl wyjaśniają, że gwarantuje duży komfort cieplny w każdym wnętrzu. Wszystko za sprawą możliwości regulacji ciepła za pomocą specjalistycznych zaworów termostatycznych. Ich umieszczenie w każdym pomieszczeniu pozwala na dowolne regulowanie temperatury – w jednym z nich może być ciepło, w drugim z kolei ogrzewanie może być całkowicie wyłączone.

Podsumowując, zasadniczą różnicą między piecem a kotłem jest sposób dostarczania ciepła. Ten pierwszy produkuje ciepło tylko w miejscu, w którym jest zamontowany. Natomiast kocioł oddaje ciepło za pośrednictwem nośnika tj. odpowiednio dopasowanej instalacji do każdego wnętrza, w którym umieszczony jest odbiornik. Dlatego przed dokonaniem zakupu urządzenia grzewczego warto się upewnić, że wybierany jest jego właściwy typ.

Podziel się