Materiał Partnera Jakie są rodzaje wkładów kominkowych i jaką pełnią funkcję?

Jakie są rodzaje wkładów kominkowych i jaką pełnią funkcję?

Dom z kominkiem to marzenie wielu posiadaczy domków jednorodzinnych. Generalny remont bądź też budowa domu to idealny moment, aby zaplanować w naszym domu instalację kominka. Jest to dość ważny moment, gdyż obecna technologia pozwala budować zarówno dekoracyjne kominki, jak i kominki pełniące funkcję grzewczą. Zobaczmy, jaki kominek wybrać, czym kierować się przy wyborze wkładu kominkowego?

Decyzja o tym, jaką rolę w naszym domu ma spełniać kominek, jest kluczowa w całym procesie instalacyjnym kominka. Od tego zależeć będzie nie tylko dobór wielkości wkładu kominkowego, ale również jego rodzaj, sposób użytkowania (stosowany rodzaj paliwa).

Istnieją bowiem trzy rodzaje kominków, kominki otwarte, kominki zamknięte (z kasetami kominkowymi) oraz kominki z wkładem kominkowym, dający największe możliwości do dostosowania jego mocy do potrzeb klienta.

Wkład kominkowy to podstawa projektu instalacji kominka w domu.

Jeśli dobrze określimy nasze oczekiwania wobec kominka, unikniemy późniejszych rozczarowań. Kominek będzie z nami przez wiele lat i jeśli ma być praktyczny i jednocześnie dekoracyjny musi być dobrany do naszych potrzeb.

Kominek odpowiednio zaprojektowany może ogrzać w zimie spory metraż, będąc źródłem oszczędności, jeśli chodzi o korzystanie z tradycyjnego systemu ogrzewania domu. Przepisy bhp wymagają, aby poza kominkiem domy miały zainstalowane inne źródła ogrzewania domu: grzejniki elektryczne, opałowe, gazowe. Dobry projektant kominków, tak dobierze nowoczesne rozwiązania technologii grzewczej, aby jednocześnie cieszyć się ogniskiem domowym w kominku, jak i pozyskać ciepło do ogrzania domu.

Wkład kominkowy to rodzaj paleniska zamkniętego, wyposażonego w szklane drzwiczki i wylot dymu. Najczęściej jest wykonany z grubego żeliwa bądź stali, które mogą charakteryzować się różnym kształtem w zależności od zastosowań. Mogą być wkłady kominkowe narożne, dwustronne, trójstronne dobierane w zależności od preferencji ostatecznego użytkownika kominka.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania wkładów kominkowych, należy zwrócić uwagę na solidność jego wykonania, estetykę wykończenia, aby ich użytkowanie w praktyce było jak najbardziej komfortowe. Przykładem dostawcy wkładów kominkowych wysokiej jakości, jest firma Kominki Gp Sp. z o.o.

Rodzaje dostępnych wkładów kominkowych

Decydując się na zakup wkładu kominkowego mamy do wyboru dwa rodzaje stosowanych w nich systemów ogrzewania:

  • Wkłady kominkowe powietrzne (system powietrzny DPG) – w zależności od naszych potrzeb może pracować w trzech sposobach pracy. Idealnie sprawdzi się do małych pomieszczeń, gdyż w przypadku tego typu kominków rozprowadzanie ciepła na duże odległości jest praktycznie niemożliwe. Ze względu na fakt, iż dom ogrzewany jest przez wydmuchiwane ciepłe powietrze, przy tym rodzaju ogrzewania budynku, pomieszczenia szybko  się wychładzają,
  • Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym – jeśli zależy nam na połączeniu funkcji dekoracyjnej z praktyczną, polegającą na ogrzaniu domu, ten system sprawdzi się najlepiej. Jego działanie zbliżone jest do funkcjonowania kotłów grzewczych na paliwo stałe. Jest to najpopularniejszy rodzaj wkładów kominkowych stosowany w domach zarówno parterowych, jak i piętrowych.

Podziel się