Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje drewnianych podłóg i jakich klas drewna się je wykonuje?

Jakie są rodzaje drewnianych podłóg i jakich klas drewna się je wykonuje?

Drewno to jeden z najbardziej cenionych materiałów w branży budowlanej. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, a przykładem mogą być podłogi. Ich przykładem może być tradycyjny parkiet, czy też mozaika parkietowa i parkiet lamelowy. Podłogi drewniane różnią się między sobą także klasą drewna, co wpływa na ich jakość. Zobacz, co warto wiedzieć na temat drewnianych podłóg.

Jakie są klasy podłóg drewnianych?

Parkiety wykonuje się z różnych klas drewna. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami. Podłogi drewniane klasy III są najtańsze. Wpływ na to ma niższa jakość materiału. Takie parkiety wykonuje się np. z drewna dębowego, jesionowego i bukowego. Warto jednak zaznaczyć, że podłogi klasy III mogą mieć zdrowe sęki, a nawet pęknięcia. Inny rodzaj to podłogi drewniane klasy II. Tego typu parkiety mogą mieć powierzchniowe pęknięcia oraz zdrowe sęki, których średnica dochodzi do kilku mm. Parkiety II klasy mogą mieć też lekkie przebarwienia i nieznaczne zakrzywienia słojów. Najlepsze pod względem jakości są podłogi drewniane klasy I. Deski nie mają żadnych pęknięć i przebarwień. Niekiedy mogą mieć sęki, aczkolwiek muszą być one zdrowe i niewielkie. Ponadto takie parkiety odznaczają się równomiernym usłojeniem, dzięki czemu cechują się wysokim poziomem estetyki.

Tradycyjny i lamelowy parkiet i mozaika parkietowa – co je wyróżnia?

Jednym z najczęstszych wyborów jest parkiet tradycyjny. Mimo stosunkowo wysokiej ceny deski nadal cieszą się uznaniem, ponieważ cechują się wysokim poziomem estetyki oraz dużą trwałością. Tradycyjne parkiety, które wykonuje się np. z dębu, buku lub jesionu, odznaczają się odpornością na zarysowania. Warto też dodać, że parkiet z grubych desek może stanowić warstwę izolacji cieplnej i dźwiękowej. Tradycyjne parkiety oferowane przez firmę MB Wnętrza ze Szczecina są też odporne na wielokrotne cyklinowanie, dzięki czemu wytrzymują wiele lat. Wytrzymałość sprawia, że wysoka cena produktu nie powinna nikogo odstraszać.

Imitacją tradycyjnego parkietu jest parkiet lamelowy. Przede wszystkim wyróżniają się gorszą jakością i mniejszą trwałością, co wynika z tego, że pojedyncze materiały są cieńsze od tradycyjnego parkietu. Jedną z wad lamelowych parkietów jest brak możliwości połączenia na pióro i wpust. Ze względu na to, że można łączyć elementy na styk, istnieje ryzyko pojawienia się odkształceń. By uniknąć tego problemu, warto wybierać materiały z drewna egzotycznego lub np. z jaworu.

Wariantem cieszącym się sporą popularnością jest mozaika parkietowa. Wykonuje się ją z niedużych elementów, które połączone ze sobą, mogą tworzyć rozmaite wzory. Często spotykanym jest jodełka. Podłogę drewnianą można również wykonać poprzez połączenia dwóch gatunków drewna o różnej barwie. Jeśli zdecydujemy się na mozaikę, to tak naprawdę wygląd podłogi zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas