Materiał Partnera Jakie są największe zalety posiadania własnej studni głębinowej?

Jakie są największe zalety posiadania własnej studni głębinowej?

Posiadanie własnej studni głębinowej na posesji może zmniejszyć koszty zużycia wody wodociągowej. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy duża jej ilość jest wykorzystywana do podlewania ogrodów, prac porządkowych oraz napełniania basenów. W niektórych przypadkach woda ze studni może całkowicie zastąpić tę pochodzącą z zewnętrznej instalacji. Jakie są największe zalety studni i kiedy woda z niej będzie przydatna do picia?

Czym jest studnia głębinowa?

Studnie głębinowe są pionowym ujęciem wody, sztucznie wytworzonym przez człowieka. Mogą być wiercone z użyciem wielu maszyn, w zależności od stosowanej metody. Otwory są różnej głębokości, a jest ona dostosowana do wysokości poziomu wodonośnego na danym terenie. Po wykonaniu odwiertu otwór zabezpiecza się rurą, aby nie dochodziło do zamulenia wody, a następnie przyłącza zestaw hydroforowy. 

Wymagania do budowy studni głębinowej:

  • 5 m od granicy działki;
  • 7,5 m od przydrożnych rowów;
  • 15 m od szamba i kompostownika;
  • 10 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt;
  • 30 m od drenażu rozsączającego ścieki oczyszczonych i 70 m od nieoczyszczonych.

Zalety posiadania własnej studni

Największe zalety posiadania własnej studni to przede wszystkim oszczędność i niezależność. Jest ona doskonałą alternatywą w przypadku działek i domków letniskowych, na których nie ma możliwości podłączenia bieżącej wody. Ponadto, sprawdza się w czasie okresowych prac w obrębie sieci wodociągowej, gdy występuje czasowe – nieraz całodzienne odłączenie wody. Woda ze studni głębinowej nie zawiera domieszki substancji chemicznych.

Czy woda ze studni nadaje się, więc do picia? Niestety, trzeba być ostrożnym, gdyż nigdy nie wiadomo jakie bakterie przedostały się na danym rejonie do warstwy wodonośnej. Żeby móc pić wodę ze studni głębinowej konieczne jest oddanie co jakiś czas próbki do analizy jej składu pod względem szkodliwych pierwiastków i bakterii w lokalnym wydziale sanepidu. Najniebezpieczniejsze są bakterie Escherichia coli i Salmonella, powodujące silne zatrucie, oraz metale ciężkie.

Firma JPJ z Kielc zajmuje się profesjonalnym wykonywaniem studni metodą mechaniczno-obrotową oraz obrotowo-udarową, w zależności od warunków geologicznych na działce klienta. Usługa dotyczy zarówno wykonania odwiertu, jak i przyłączenia zestawu hydroforowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas