Artykuł sponsorowany Jakie są największe zalety i wady sufitów podwieszanych w domu jednorodzinnym?

Jakie są największe zalety i wady sufitów podwieszanych w domu jednorodzinnym?

Sufity podwieszane można najczęściej znaleźć w biurowcach i innych budynkach firmowych, gdzie pełnią głównie funkcję ukrycia rozbudowanej instalacji elektryczne, wentylacji i klimatyzacji. Wiele osób jednak chwali sobie to rozwiązanie również w prywatnych domach i mieszkaniach, głównie ze względy na funkcjonalność i możliwość zastosowania innowacyjnych technologii.

Czym są sufity podwieszane?

Sufity podwieszane to lekkie konstrukcje, które umieszcza się poniżej stropu, aby stworzyć przestrzeń technologiczna, w której poprowadzone zostaną poszczególne instalacje. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie kasetonów, jednak nie wygląda to bardzo estetycznie, dlatego w domach występuje rzadko – spotkać można je w budynkach firmowych. Zaletą kasetonów jest możliwość swobodnego dotarcia do poszczególnych części instalacji.

W przypadku sufitów podwieszanych stosowanych typowo w mieszkaniach i domach jednorodzinnych zazwyczaj wykonuje się je z jednolitych płyt gipsowo-kartonowych na ocynkowanej, leciutkiej konstrukcji, a następnie całość estetycznie wykańcza się za pomocą gładzi. Ważne jest, aby mimo lekkości, konstrukcja była mocna. Firmą specjalizującą się w zakładaniu podwieszanych sufitów i innych elementach prac wykończeniowych jest Viktoria-Dom, której główna siedziba mieści się miejscowości Grądy-Woniecko.

Wady i zalety sufitów podwieszanych

Wśród największych zalet podwieszanych sufitów można wymienić funkcje dekoracyjne i użytkowe. Przy ich pomocy istnieje możliwość stworzenia wyjątkowego oświetlenia sufitowego w technologii LED. Wbudowane oprawy oświetleniowe najlepiej sprawdzą się w domach urządzanych w nowoczesnym stylu. Jeśli chodzi o funkcjonalność – tego typu rozwiązanie to doskonały sposób na ukrycie instalacji elektrycznej oraz np. klimatyzacji i wentylacji. Podwieszane sufity mogą również maskować nierówności powierzchni oraz jej niesymetryczność. Warto wspomnieć o wyciszeniu i lepszej izolacji, która korzystnie wpływa na ogrzanie domu oraz jego ochłodzenie za pomocą klimatyzatorów.

Wad nie znajdziemy wiele, lecz jedną z najczęściej wymienianych przez posiadaczy podwieszanych sufitów może być zmniejszenie pomieszczania. Podwieszane sufity nie nadają się w domach, w których i tak strop jest osadzony stosunkowo nisko, poniżej standardowych wartości. Jeśli decydujemy się na zastosowanie podwieszanego sufitu w starszym budownictwie, należy szczególną uwagę przywiązać do stabilności konstrukcji, gdyż mimo lekkości płyt gipsowych, stanowią one dodatkowe obciążenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas