Materiał Partnera Jakie są największe zalety cięcia laserowego?

Jakie są największe zalety cięcia laserowego?

Metod cięcia blachy jest wiele, lecz cięcie laserowe jest jedną z najpopularniejszych, tuż obok plazmowego oraz gazowego. Sposób ten jest niezwykle precyzyjny i z powodzeniem zastąpił cięcie mechaniczne, którego obecnie niemal w ogóle się nie stosuje. Cięcie laserowe oferuje każda dobra firma, zajmująca się obróbką metalu. Jakie są największe zalety cięcia laserowego i na czym ono polega?

Czym jest cięcie laserowe?

Cięcie laserowe oglądane z boku może przypominać klasyczne cięcie mechaniczne, jednak materiałem tnącym jest w tym wypadku nie ostrze, a cienka wiązka lasera. Promień lasera w połączeniu z gazem technicznym doskonale radzi sobie nie tylko z tworzywami sztucznymi, ale także grubymi metalowymi arkuszami blachy. Cięcie laserowe może przebiegać na trzy sposoby, w zależności od stosowanej w przedsiębiorstwie maszyny. Może to być spalanie, stapianie lub sublimacja. W dzisiejszych czasach jest powszechnie stosowane we wszystkich większych zakładach zajmujących się profesjonalną obróbką metalu.

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe ze względu na liczne zalety jest uznawane za jedną z najbardziej uniwersalnych metod. Wśród największych plusów można wymienić przede wszystkim:

  • Wydajność – ścieżki cięcia są wyznaczane precyzyjnie, dlatego można dobrze wykorzystać arkusz, bez zbędnych odpadów.
  • Powtarzalność – cięcie odbywa się automatycznie przez odpowiednie zaprogramowanie maszyny, dlatego zapewniona jest wysoka powtarzalność procesu.
  • Szybkość – detale są nie tylko szybko wycinane, ale też dobrze wykończone, dlatego nie wymagają dodatkowej obróbki.
  • Niski koszt – automatyzacja procesu obniża koszty cięcia pojedynczego elementu. Ciecie laserowe nie generuje też strat materiału.
  • Wszechstronność – cięcie laserem może być wykorzystywane do większości metali oraz ich stopów. Możliwe jest wycinanie zarówno dużych elementów, jak i małych detali.

Żeby skorzystać z ciecia laserowego, nie trzeba inwestować w kosztowną obrabiarkę CNC, można zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się obróbką metalu.

Komu zlecić?

Cięcie laserowe oferuje wiele firm, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, podczas wyboru odpowiedniej. Jednym z polecanych przedsiębiorstw jest Uni-Lager, którego siedziba znajduje się w Rudzie Śląskiej. Firma może pochwalić się nie tylko innowacyjnymi obrabiarkami CNC, które umożliwiają precyzyjną i bezpieczną dla materiału pracę z laserem, ale także wiedzą i doświadczeniem pracowników. Dzięki temu wszystkie zamówione elementy będą w 100% zgodne z przedstawionym projektem i odpowiednio wykończone, bez błędów produkcyjnych, takich jak np. poszarpane krawędzie.

Opracowanie:

Podziel się