Materiał Partnera Jakie są najczęściej stosowane rodzaje klimatyzatorów?

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje klimatyzatorów?

Klimatyzacja ma wiele zalet. Przede wszystkim schładza pomieszczenia, gdy za oknem panują wysokie temperatury. Poza tym poprawia ona jakość powietrza znajdującego się wewnątrz obiektu. Jednak kupno klimatyzatora to nie taka prosta sprawa, ponieważ na rynku znajdziemy wiele ich rodzajów. Wtedy pojawia się pytanie – który z nich powinniśmy wybrać? Zanim podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się, czym się one charakteryzują.

Co wyróżnia klimatyzatory split?

Najbardziej znanym rodzajem klimatyzatorów jest split. Składa się on z dwóch części – jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ta pierwsza nazywana jest również parownikiem, a ta druga skraplaczem. Klimatyzatory typu split charakteryzują się dużą wydajnością, a do tego ich praca nie jest głośna. Tę drugą właściwość zawdzięczamy temu, że wentylator i sprężarka klimatyzatora znajdują się w jednostce zewnętrznej. Ponadto klimatyzatory split nie wymagają wiele miejsca, a po zamontowaniu wyglądają całkiem estetycznie.

Tego typu produkty to najczęściej klimatyzatory ścienne. To oznacza, że ich wewnętrzna jednostka zawieszana jest na ścianie. Zwykle klimatyzator znajduje się około 20 – 30 cm pod sufitem. Urządzenia tego typu oferuje m.in. firma Met-Cool z Brzezny w województwie małopolskim. Takie klimatyzatory dostępne też są jako urządzenia przypodłogowo-sufitowe. Takie klimatyzatory wyróżniają się tym, że parownik umieszczany jest na podłodze lub mocuje się go do stropu. Niekiedy możemy spotkać również inne typy jak np. klimatyzatory podsufitowe.

Charakterystyka pozostałych rodzajów klimatyzatorów

Na rynku znajdziemy także inne rodzaje klimatyzatorów. Jednym z nich są urządzenia kasetonowe. Ich jednostki wewnętrzne montuje się w konstrukcji podwieszanego sufitu. To odróżnia je od klimatyzatorów multisplit. Kasetonowe klimatyzatory często znajdziemy w biurach. Jedną z ich największych zalet jest równomierna dystrybucja powietrza, które najpierw rozprowadzane  jest pod sufitem, a potem opada ono wzdłuż ścian. Dzięki temu nie odczuwamy mieszania się ze sobą zimnego i ciepłego powietrza. Wspomniane klimatyzatory multisplit to kolejny typ tych urządzeń. Charakterystyczne dla nich jest to, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Taki wariant pozwala na zastosowanie jednego systemu klimatyzacji do kilku pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że w każdym pomieszczeniu można regulować parametry powietrza.

Jednym z dość popularnych typów klimatyzacji są systemy kanałowe. Ich zaletą jest równomierne klimatyzowanie kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Rozprowadzanie powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń odbywa się za pomocą kanałów. Takie klimatyzatory cechują się tym, że utrzymują takie same parametry powietrza we wszystkich pomieszczeniach. W odróżnieniu od urządzeń multisplit nie mają możliwości regulowania pracy klimatyzatora dla poszczególnego pomieszczenia.

Opracowanie:

Met-Cool PHU Robert Dyrek

Brzezna 259

Podziel się