Artykuł sponsorowany Jakie są główne zalety i wady instalacji fotowoltaicznych?

Jakie są główne zalety i wady instalacji fotowoltaicznych?

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej informacji o tym, byśmy wspólnie zadbali o naszą planetę. Jedną z możliwości ratowania Ziemi jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Z tego względu coraz chętniej decydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Takie instalacje złożone są między innymi z paneli, których zadaniem jest absorpcja promieni słonecznych. Zobacz, jakie są największe zalety takich instalacji i jakie są ich wady.

Ekonomiczne i ekologiczne zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to jedna z podstawowych części zaliczanych do odnawialnych źródeł energii. Montaż instalacji może dać nam wiele korzyści, ponieważ ekologia to niejedna zaleta fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne oznaczają także korzyści ekonomiczne. Przede wszystkim prąd elektryczny produkowany przez instalacje pochodzi z energii słonecznej, zatem nic to nas nie kosztuje. Warto też dodać, że nadmiar energii, jakiej nie zużyjemy, możemy oddać do sieci energetycznej, a następnie ją odebrać, gdy będziemy taka potrzeba. Niekiedy nadwyżki prądu można sprzedać, aczkolwiek dotyczy to fotowoltaiki dla firm. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna może być odliczona od podatku, a przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat nie musimy martwić się podwyżkami cen prądu, ponieważ jesteśmy pod tym względem niezależni.

Jak zostało wcześniej wspomniane, jedną z głównych zalet montażu paneli fotowoltaicznych są względy ekologiczne. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby szkodliwie wpływać na środowisko naturalne, a panele można poddać procesowi recyklingu. Ponadto energia słoneczna, która jest pozyskiwana do wytwarzania energii to źródło odnawialne, którego nie można zabraknąć. Zatem jest ona znacznie lepsza od paliw kopalnych, ponieważ za kilkadziesiąt lat ich złoża mogą się skończyć.

Jakie są inne zalety fotowoltaiki?

Oprócz korzyści związanych z ekologią oraz ekonomią panele fotowoltaiczne odznaczają się także innymi zaletami. Z pewnością do nich możemy zaliczyć to, że instalacje tego typu są odporne na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych. Oczywiście najwięcej energii elektrycznej produkowane jest, gdy słońce świeci mocno i nie ma chmur na niebie, jednakże lekkie zachmurzenie nie ma negatywnego wpływu na pobór promieniowania słonecznego. Warto też zaznaczyć, że negatywnego wpływu na panele nie mają opady deszczu. Wiele osób uważa nawet, że deszcz w sposób naturalny oczyszcza je z zabrudzeń.

Jak zaznacza ekspert z tej branży z firmy Dorex z Sieradza w województwie łódzkim, niewątpliwą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że można je montować niemalże w każdym miejscu na ziemi, gdzie dociera słońce. Co więcej, panele fotowoltaiczne montuje się na dachach obiektów budowlanych, a także na gruntach. Pod tym względem mamy całkiem spory wybór. Na koniec warto dodać, iż montaż fotowoltaiki jest łatwy i nie wymaga pozwolenia na budowę.

Czy instalacje fotowoltaiczne mają wady?

Mimo wielu zalet i korzyści płynących z montażu instalacji fotowoltaicznych panele mają także swoje wady. Jedną z nich jest to, że efektywność pracy paneli w dużej mierze zależy od warunków pogodowych. W dni pochmurne lub deszczowe instalacja nie będzie wytwarzała takiej ilości prądu, jak ma to miejsce w słoneczne dni. Poza tym energia produkowana jest tylko w dzień. Do wad należy zaliczyć również koszty początkowe, jakie związane są z zakupem wszystkich elementów oraz ich zamontowaniem. Jednak w tym przypadku możemy liczyć na rozmaite dofinansowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas