Materiał Partnera Jakie rury warto wybrać do swojej łazienki?

Jakie rury warto wybrać do swojej łazienki?

Gruntowny remont lub budowa domu wymaga często wymiany instalacji hydraulicznych. Wtedy musimy się zastanowić, jakie rury wybrać. Dawniej popularne były standardowe  rury wykonane ze stali. Jednak teraz sytuacja uległa zmianie. Zastąpiono je rurami plastikowymi i miedzianymi. Wybierając konkretne tworzywo, weźmy pod uwagę specyfikę naszej łazienki, przeznaczenie rur, jakość wody i nasze potrzeby.

Rury miedziane

Główną zaletą rur miedzianych jest ich długa żywotność. Producenci uważają, że takie rury mogą działać nawet 50 lat. Specjaliści w  Klimek Wojciech. Usługi Ogólnobudowlane podkreślają, że rury miedziane wykazują dobrą odporność na zmienne temperatury, promienie UV i korozję. Są stosunkowo lekkie. Dlatego montaż i transport jest łatwiejszy i szybszy. Stanowią wytrzymały element instalacyjny. Ponadto doskonale sprawdzają się w łazience. Co ważne, miedź jest niepalna. W przypadku pożarów nie wydzielają żadnych toksycznych odpadów.

Zachowajmy jednak szczególną ostrożność, jeśli chcemy je łączyć z innymi tworzywami. Zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy połączyć je z aluminium. Niestety miejsca połączeń po jakimś czasie mogą ulec korozji i się rozszczelnić. Nie używajmy ich, gdy woda ma odczyn kwaśny. Wówczas mielibyśmy do czynienia z rozpuszczaniem jonów miedzi. W konsekwencji żywotność rur znacznie by się skróciła. Rury miedziane charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest to szczególnie ważna właściwości, jeśli chcielibyśmy ich użyć w instalacji doprowadzającej ciepłej wody. Wówczas musimy pamiętać o dokładnej izolacji.


Rury plastikowe

Rury plastikowe można bardzo łatwo zamontować. Ponadto są wytrzymałe i dość żywotne. Świetnie tłumią hałas przepływającej rury. Wyróżniają się też niezwykle niskimi oporami przepływu. Jeśli nie chcesz się na hydraulice, zatrudnij fachowca, aby wykonał instalację wodno-kanalizacyjną. Można je łączyć z innymi materiałami, również z aluminium. Nie ulegają łatwo korozji. Dobrze znoszą silne promienie UV.

Pewnym problemem może być to, że zmieniają kształt pod wpływem temperatury. Wysoka temperatura wody powoduje rozciąganie rur. Ponadto wzrasta przepuszczalność powietrza. Możemy jednak wyeliminować to zjawisko, jeśli wybierzemy antydyfuzyjne rury. Jest to niezwykle ważne w przypadku instalacji grzewczych oraz instalacji doprowadzających ciepłą wodę.

Rury stalowe mogą być wykonane z PP (polipropylenu) i PCV (polichlorku winylu). Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się PB (polibutylen). Wyróżnia się dużą elastycznością. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdzi się w instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej.

Opracowanie:

Podziel się