Materiał Partnera Jakie pokrycie dachu wybrać i czym się ono charakteryzuje?

Jakie pokrycie dachu wybrać i czym się ono charakteryzuje?

Współcześnie, wybór pokryć dachowych jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na popularną blachodachówkę bądź tradycyjną dachówkę bądź pokrycie bitumiczne. Możemy też zaszaleć z bardziej oryginalnymi pokryciami typu strzecha bądź pokrycie z łuku naturalnego. Jakie są charakterystyczne cechy każdego z nich? Na które się zdecydować i czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje pokryć dachowych

Generalnie, pokrycia dachowe dzielimy na lekkie i ciężkie. Ważną informacją dla właścicieli domów jest także wiedzą jakie jest maksymalne obciążenie od wiatru i śniegu oraz jaka powinna być wystarczająca grubość krokwi, aby zapewniła ocieplenie dachu.  W Polsce bardzo popularne są dachówki ceramiczne, dachówki cementowe  czy gonty bitumiczne. Czym się one charakteryzują? Jeżeli chodzi o dachówki ceramiczne, uważane są za najbardziej stabilne. Trzeba jednak pamiętać, że są również najcięższe. Są jednymi z najstarszych pokryć, które nadają się do budynków o niestandardowych kształtach. Są także bardzo łatwe w naprawie. Podobne do nich są dachówki cementowe. Trudno je odróżnić, a jednak są tańsze od ceramicznych. Natomiast największą popularnością cieszą się wielowarstwowe blachodachówki, gdyż są najtańsze i lekkie, dobrze sprawdzają się przy nieskomplikowanych domach. Inną opcją są dachówki bitumiczne przypominające dachówki tradycyjne. Są miękkie i łatwe do przycinania i wyginania. Dachy płaskie można także pokryć papą asfaltową.

Niestandardowe pokrycia dachowe

Bardziej majętne osoby stać na mniej standardowe pokrycia dachowe, typu strzecha, łupek naturalny czy wióra i gonty drewniane. Łupek to rodzaj skały, którą tnie się na mniejsze fragmenty i wykonuje się płytki różnych kształtów. Nadają się do domów o skomplikowanych kształtach. Do nietypowych dachów również nadają się gonty drewniane (z drzewa świerkowego, sosnowego lub jodłowego). Wióry drewniane z kolei to stragany płaty z drewna (najlepiej osikowego). Do pokrycia dachu możemy wykorzystać również płytki dachowe i płyty faliste (włóknisto-cementowe). Generalnie, przy wyborze pokrycia dachowego, warto się skontaktować z profesjonalną firmą typu Usługi Blacharsko – Dekarskie Kamil Król, gdzie pomogą nam wybrać pokrycie. Dobrze wiedzieć, że ich wybór jest uzależniony od kształtu dachu i konstrukcji więźby. Jeżeli natomiast jesteśmy na etapie projektowania domu, to właściwie możemy wybrać każdy rodzaj pokrycia i dostosować projekt do naszego wyboru. Tak szerokich możliwości nie mamy, gdy przeprowadzamy remont dachu. Niemniej jednak równie cenne jest wtedy skontaktowanie się z fachowcami, co do doboru pokrycia pod już istniejącą konstrukcję.  

Opracowanie:

Usługi Blacharsko-Dekarskie Kamil Król

Wielgolas , Starowiejska 15

Podziel się