Artykuł sponsorowany Jakie materiały mogą podlegać lakierowaniu proszkowemu?

Jakie materiały mogą podlegać lakierowaniu proszkowemu?

Lakierowanie proszkowe umożliwia równomierne pokrycie wybranych przedmiotów (aluminiowych, metalowych, ze stali ocynkowanej, nierdzewnej) w dowolnym kolorze palety RAL. Do tego dostępne są różne wersje wykończenia. Stwarza to nie tylko doskonały efekt wizualny, ale także dodatkową ochronę przed zniszczeniami i korozją. Zastanawiasz się, jakie materiały można malować proszkowo? Przeczytaj ten artykuł, aby się o tym dowiedzieć.

Różne rodzaje farb i metali

Malowanie proszkowe często nazywa się malowaniem na sucho, ponieważ nie ma tutaj wody ani szkodliwych rozpuszczalników, jak w przypadku tradycyjnej farby. Jest ona w formie proszku i po naniesieniu na dany element wymaga utwardzenia. Ten etap wykonuje się poprzez umieszczenie pomalowanego przedmiotu w piecu lakierniczym rozgrzanym od 160 do 200oC. Powłoka najpierw się stapia, a następnie się utwardza. Trwa to zwykle 20 minut. 

Specjalista z firmy Maleks w Pszczółkach dodaje: Wyróżnia się farby poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe i epoksydowo-poliestrowe. Wykończenie może być matowe, satynowe, o drobnej lub grubej strukturze, a także z połyskiem. Lakierowanie proszkowe najczęściej dokonuje się na stali, stali kwasoodpornej, stali ocynkowanej, żeliwie i aluminium.

Zastosowanie metali lakierowanych proszkowo

Pomalowane elementy używa się do produkcji metalowych oraz aluminiowych szafek i półek z przeznaczeniem np. do sklepu. Są one stosowane także przy składaniu sprzętów AGD i RTV, w branży motoryzacyjnej (np. nadawanie koloru felgom) oraz przy budowie maszyn o różnym przeznaczeniu. Metal staje się odporny na wilgoć, promieniowanie UV, korozję, obrażenia mechaniczne i zmiany temperatury. Warstwa farby proszkowej jest dużo bardziej odporna na uszkodzenia niż w przypadku malowania na mokro. Metalowe elementy pomalowane proszkowo są także wykorzystywane w celach estetycznych, np. w niektórych meblach.

Malowanie materiałów niemetalowych

Lakierowanie proszkowe stosuje się głównie do metalu, lecz nowoczesne rozwiązania pozwalają także malować drewno oraz materiały drewnopochodne, jak np. MDF. Pomalowane płyty najczęściej wykorzystuje się w branży meblarskiej. Różnicą jest proces utwardzania farby. Zamiast pieca używa się lamp z promieniowaniem UV, które utwardzają farbę za pomocą energii cieplnej. Malowanie proszkowe można stosować także do szkła i ceramiki, co najczęściej jest używane w celach estetycznych. Na koniec dodajmy, przy jakich materiałach lakierowanie proszkowe jest możliwe, lecz dość problematyczne. Stal nierdzewna, miedź, cynk i magnez to metale, które źle znoszą proces chemicznej obróbki, dlatego farba słabo się do nich przyczepia, a powłoka jest nietrwała. Nie powinno się także lakierować tworzyw sztucznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas