Materiał Partnera Jakie korzyści niesie stosowanie systemu rekuperacji?

Jakie korzyści niesie stosowanie systemu rekuperacji?

W każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia, istotny jest komfort cieplny. Powinien on jednak iść w parze z wydajną wentylacją, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko przeciwdziała występowaniu grzybów na ścianach, ale odpowiada także za prawidłowy sen czy samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Wśród stosowanych obecnie systemów wentylacji na szczególną uwagę zasługuje rekuperacja.

Na czym polega rekuperacja?

Nim przejdziemy do szczegółowego omówienia, dlaczego warto stosować rekuperację zarówno w domach, jak i budynkach o charakterze biurowym czy przemysłowym, musimy wyjaśnić, jak ten system działa. Rekuperacja stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jej efektywna praca możliwa jest bowiem tylko wtedy, gdy okna pozostaną nieszczelne, co w przypadku produkowanych obecnie profili w ogóle się nie zdarza. Potrzeba tu różnicy ciśnienia między pomieszczeniami a zewnętrzem, by spowodować ruch powietrza, czego nie umożliwia naturalna siła wyporu – potrzeba drogi, którą powietrze napłynie do wnętrza i nią właśnie są nieszczelności stolarki otworowej.

Znacznie lepszy jest zatem wariant wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wymuszający ruch powietrza w pomieszczeniach. Opiera się on na prostym schemacie działania, w którym centralnym punktem jest rekuperator. To w nim świeże, zassane z zewnątrz powietrze zostaje oczyszczone, a następnie wprowadzone do pomieszczenia, z którego jako zużyte ponownie trafia do urządzenia. Powietrze z zanieczyszczeniami bytowymi poddawane jest procesowi odzysku energii i odprowadzane z budynku. Dzięki temu przez cały rok, niezależnie od pogody i bez konieczności otwierania okien, w pomieszczeniach oddychamy czystym, świeżym powietrzem.

Jakie zalety ma odzysk ciepła?

Na pierwszym miejscu wymienić należy wspomnianą już czystość powietrza. W sytuacji, gdy do atmosfery emitowane są liczne szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgla podczas ogrzewania domów czy produkty procesów przemysłowych, zapewnienie optymalnych warunków w mieszkaniu ma coraz większe znaczenie. Jakość powietrza bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie – zbyt niska może powodować bóle głowy, pogorszenie snu oraz naszego samopoczucia. Wysoki poziom wilgoci natomiast prowadzić może do pojawienia się grzybów na ścianach. Rekuperator oczyszcza napływające do wnętrza powietrze także z pyłków i innych zanieczyszczeń, które powodować mogą alergię. Jak podkreśla Fan Klimatyzacja z Łodzi, możliwe jest wykonanie instalacji wentylacyjnych o precyzyjnych parametrach dla wymagających obiektów takich jak szpitale czy laboratoria.

Niewątpliwą korzyścią z montażu wentylacji z odzyskiem ciepła będzie możliwość chłodzenia pomieszczeń, co podnosi komfort ich użytkowania. Należy jednak zwrócić uwagę na rolę tego systemu także w ogrzewaniu budynków. Odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza pozwala bowiem obniżyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania wnętrz. To ciągnie za sobą oszczędności w wysokości około trzydziestu procent. To sprawia, że rekuperacja jest szeroko stosowana w budynkach inteligentnych. Dodatkowo wydatki w tym zakresie zmniejszymy, jeśli wykorzystamy rozwiązania takie jak odpowiednia izolacja, likwidacja mostków ciepła, zastosowanie energooszczędnego systemu grzewczego.

Opracowanie:

Fan Piotr Brzeziński

Łódź , Wróblewskiego 16/18

Podziel się