Materiał Partnera Jakie kominki wybrać do naszego domu?

Jakie kominki wybrać do naszego domu?

Chyba każdy z nas chciałby mieć estetyczny i ładnie wyglądający dom. Część z nas marzy o tym, aby w swoim salonie mieć kominek, który z pewnością podniósłby walory estetyczne naszych czterech kątów, a przy okazji sprawiłby, że klimat w naszym domu stałby się magiczny. Na rynku są firmy zajmujące się sprzedażą kominków, jednak zanim dokonamy jego zakupu, warto zorientować się jakie są rodzaje kominków.

Kominki oferowane przez producentów i sprzedawców

Większość z nas chciałaby mieć kominek we własnym domu. Zanim jednak zdecydujemy się na jego kupno i montaż musimy pomyśleć o kilku rzeczach. Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu kominka należy zastanowić się nad tym, jaką funkcję by on pełnił w naszym domu. Firmy sprzedające kominki najczęściej oferują swoim klientom kominki, których zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia, a także kominki służące wyłącznie jako ozdoba. Równie istotne jest również dobranie odpowiedniego wzoru obudowy kominka, żeby pasowała ona do pozostałych elementów wnętrza naszego domu.

Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty z tej branży z firmy Jarex Ireneusz Zawistowski, producenci kominków posiadają kominki tradycyjne z zamykanym wkładem oraz kominki charakteryzujące się otwartą instalacją. Kominki z otwartą instalacją najczęściej wybierane są przez osoby, którym zależy na wzbogaceniu wnętrza swojego mieszkania, ponieważ posiadają one dużego potencjału grzewczego. Spowodowane jest to tym, że otwarty przewód kominowy doprowadza do dużej utraty ciepła. Ponadto drewno w takich kominkach spala się szybciej, co skutkuje zwiększeniem kosztów użytkowania z takiego rodzaju kominka.

Wkłady kominkowe zamknięte

Duża liczba osób, która decyduje się na montaż kominków we własnym domu wybiera kominki zamknięte. Ich eksploatacja jest dużo bardziej korzystna w porównaniu do kominków otwartych, a przy tym są bezpieczniejsze. Firmy produkujące ten rodzaj kominków oferują różnorodne modele. Niektóre z nich mogą współpracować z powietrznym systemem ogrzewania albo z wodną instalacją ogrzewania centralnego. W celu podłączenia kominka do wodnej instalacji centralnego ogrzewania, wykorzystywane są kominki z płaszczem wodnym.

Kominki zamknięte doskonale sprawdzają się do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Poza tym dużą zaletą korzystania z takiego rodzaju paleniska jest to, że jego paliwem jest drewno. Drewno jest materiałem, który jest szeroko dostępny, a jego cena nie jest wysoka. Przy czym warto pamiętać, że spalanie drewna w kominkach zamkniętych trwa dłużej niż w przypadków kominków z instalacją otwartą. W odróżnieniu od kominków otwartych, kominki zamknięte nie stwarzają zagrożenia w postaci wypadającego, palącego się drewna, jak również niemożliwe jest przedostanie się popiołu do pomieszczenia. W przypadku zamkniętych kominków nie musimy również czekać aż drewno całkowicie zgaśnie, ponieważ zamknięta instalacja minimalizuje ryzyko powstania niekontrolowanego ognia, który mógłby przedostać się do pomieszczenia, w którym się znajduje. Zapobiega to wybuchnięciu pożaru.

Opracowanie:

Jarex Ireneusz Zawistowski

Brzeg , Drzymały 11

Podziel się