Artykuł sponsorowany Jakie kątowniki używa się do wykonywania naroży przy mokrych tynkach?

Jakie kątowniki używa się do wykonywania naroży przy mokrych tynkach?

Budowlane systemy ociepleń, wykończeń i tynków wymagają specjalistycznych profili. Ich zadaniem jest wzmacnianie konstrukcji oraz ułatwienie prac wykończeniowych. Dlatego muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią ich pełna funkcjonalność. Warto więc wiedzieć, jakie kątowniki używa się do wykonywania naroży przy mokrych tynkach?

Czym są narożniki wykończeniowe?

Podstawowym zadaniem narożników wykończeniowych jest wzmacnianie krawędzi ścian, a także krawędzi wykończeń wnęk okiennych i drzwiowych. Służą także do wzmacniania narożnych połączeń płyt kartonowo-gipsowych, a także zewnętrznych systemów dociepleń. Kątowniki zapewniają trwałe i solidne wykończenie powierzchni oraz gwarantują wysoką estetykę dekoracyjną. Jak przekonują specjaliści producenta profili budowlanych Globplast z Drzewicy w województwie łódzkim, naroża ścian bez odpowiedniego wykończenia za pomocą kątowników są wyjątkowo nietrwałe i narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego stosowanie narożników jest standardem we wszystkich pracach wykończeniowych techniką mokrego tynku.

Kątowniki aluminiowe, stalowe i PCV

Zaletą kątowników aluminiowych jest ich plastyczność i niska waga. Charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i wytrzymałością mechaniczną. Dzięki swoim niezaprzeczalnym walorom narożniki aluminiowe są bardzo popularne i cenione przez wszystkich wykonawców robót tynkarskich. Nie tylko wzmacniają naroża ścian, ale także ułatwiają nakładanie tynków i przyspieszają pracę. Na uwagę zasługują również kątowniki stalowe ocynkowane, których największą zaletą duża sprężystość. Narożniki stalowe do mokrych tynków odporne są na duże obciążenia mechaniczne, chemiczne i termiczne. Kolejnym materiałem stosowanym do produkcji kątowników wykończeniowych jest PCV. Narożniki PCV do tynków wykonane z polichlorku winylu są mocne, lekkie, wytrzymałe, a także odporne na ścieranie. Jednoczenie charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co pozwala unikać mostków termicznych w warstwie izolacji ścian.

Narożniki z siatką IRIS GLASS

Dobrym przykładem nowatorskiego rozwiązania w branży tynkarskiej jest linia kątowników i profili z aluminium i tworzywa sztucznego wzmocnione specjalistyczną siatką pod nazwą IRIS GLASS. Moletowane narożniki aluminiowe z siatką stosowane są do wzmacniania zewnętrznych ścian budynków w systemach dociepleń ze styropianu lub wełny mineralnej. Narożniki dostępne są o długość 2,5 i 3 metry, w wielu wymiarach, zarówno pod względem rozmiaru samego kątownika, jak i rozmiaru siatki IRIS GLASS.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas