Artykuł sponsorowany Jakie instalacje przeciwpożarowe wykorzystuje się w obiektach przemysłowych?

Jakie instalacje przeciwpożarowe wykorzystuje się w obiektach przemysłowych?

Budynki przemysłowe i wielkie hale magazynowe są zaliczane do obiektów wielkokubaturowych. Ochrona przeciwpożarowa powinna odbywać się w nich na wysokim poziomie. Rodzaj urządzeń przeciwpożarowych powinien być ustalony wraz z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń. Urządzenia te dopuszcza się do użytku po wykonaniu wielu prób i badań. Jakie instalacje powinno się wykorzystywać w zakładach przemysłowych?

Przepisy PPOŻ. dotyczące zakładów przemysłowych

Obowiązujące w Polsce przepisy przeciwpożarowe wyróżniają trzy typy budynków, które powinny być poddane ochronie. Wymienia się zatem:

  • budynki ZL, czyli obiekty użyteczności publicznej, domy mieszkalne, bloki,
  • budynki IN, czyli inwentarskie,
  • budynki PM, czyli obiekty wielkokubaturowe, do których zaliczają się właśnie budynki przemysłowe, hale magazynowe i produkcyjne.

Aby obiekty te zostały dopuszczone do użytku, muszą spełniać, między innymi określone wymagania wytrzymałości w czasie pożaru. Do parametrów określających wymagania należą:

  • gęstość obciążenia ogniowego,
  • zagrożenie wybuchem,
  • liczba kondygnacji,
  • powierzchnia.

Na ich podstawie określa się klasę wytrzymałości budynku. Do każdej z nich dobiera się odpowiedni rodzaj instalacji przeciwpożarowej.

Rodzaje instalacji przeciwpożarowej

Instalacje przeciwpożarowe dzieli się na cztery rodzaje. Zadaniem każdego z nich jest wykrycie źródła ognia i zminimalizowanie skutków pożaru. Główne rodzaje instalacji stosowanych w obiektach przemysłowych to:

  • systemy gaszenia wodą,
  • systemy gaszenia mgłą wodną,
  • systemy gaszenia pianą,
  • systemy gaszenia gazem.
– Instalacje przeciwpożarowe składają się z systemu ostrzegania oraz systemu gaśniczego. Pierwszy z nich informuje osoby przebywające w budynku o zagrożeniu, zaś zadaniem drugiego jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia — informuje przedstawiciel firmy Neptunhs.

Najczęściej wykorzystuje się instalacje wodne. W ich skład wchodzą zbiornik wody, pompa, sieć rurociągów oraz tryskacze. Ogień rozprzestrzeniający się podczas pożaru podgrzewa znajdujące się w tryskaczach ampułki, które po pęknięciu uwalniają wodę pod określonym ciśnieniem. Często w instalacjach tych wykorzystuje się także zraszacze.

Instalacje na mgłę, oprócz tryskaczy, wyposażone są w dysze mgłowe. Uwalniana w podobny sposób jak w instalacji wodnej mgła odcina dopływ tlenu do źródła pożaru. Zastosowanie mgły, zamiast wody pozwala zminimalizować zniszczenia mienia.

Instalacje na pianę wykorzystuje się do gaszenia substancji stałych, ciekłych i gazowych. Doskonale sprawdza się do gaszenia olejów napędowych.

Instalacje wykorzystujące gaz montowane są wszędzie tam, gdzie woda mogłaby spowodować duże straty w mieniu oraz w miejscach składowania materiałów łatwopalnych. Najczęściej wykorzystywanym gazem jest argon lub dwutlenek węgla.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas