Artykuł sponsorowany Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?

Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?

Wiele osób budując dom zastanawia się nad koniecznością montowania podsufitki. Okazuje się, że jest to coraz modniejsze i bardziej powszechne rozwiązanie. Podbitka dachowa pełni kilka ważnych funkcji, od tych czysto dekoracyjnych po zabezpieczające oraz izolacyjne. Odpowiednio dobrana nada także unikatowego i oryginalnego charakteru całemu dachowi. Wyjaśniamy, jakie zalety spełnia podbitka dachowa.

Czym właściwie jest podbitka dachowa?

Podsufitka to dekoracyjny element wykończeniowy dachu. Widoczna jest od spodu i wychodzi poza mury budynku. Nie wchodzi w skład konstrukcji i nie ma na nią wpływu. Jej zastosowanie to indywidualna i dobrowolna decyzja, jednak większość specjalistów poleca jej montaż. Podbitki dachowe dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko kolorystyką, ale także materiałem wykonania. Jeśli chodzi o kolor, w zależności od tego, jaki lakier, farba i okleina zostaną wykorzystane, taką strukturę i odcień będzie mieć podsufitka. Ze względu na rodzaj tworzywa, z którego jest wykonana, wyróżnia się podsufitki:

- drewniane – coraz rzadziej wykorzystywane, wymaga profesjonalnego montażu oraz czyszczenia i impregnacji, co kilka lat. Wykonuje się ją przeważnie z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich kolor można zmieniać dzięki zastosowaniu lakierów i bejc do drewna.

- z tworzywa sztucznego – zaliczają się tu podbitki dachowe z PVC, sidingu lub materiału koloru drewnopodobnego. Są odporne na pogodę, nie wymagają czyszczenia ani szczególnej konserwacji. Są także łatwe i szybkie w montażu, występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

- stalowe – wykonuje się je z ocynkowanej blachy i powlekanej lakierami. Są odporne na warunki atmosferyczne i zniszczenia. Łatwo się je montuje.

Użyteczność podbitek dachowych

Decydując się na kupno podsufitki, należy sięgać po ofertę od sprawdzonego producenta, takiego jak Az – dach, który zapewnia nie tylko fachowe doradztwo, ale także daje pewność, że produkt należycie spełni swoje zadanie. Pierwsza rola, jaką odgrywa podsufitka, jest ochrona dachu przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak mróz czy deszcz. Zabezpiecza tym samym konstrukcję przed pleśnią, grzybami i wilgocią, zapewniając jej trwałość przez długie lata. Należy przy tym zadbać o odpowiednią wentylację połaci dachowej.

Po drugie, jej obecność uniemożliwia wicie gniazd ptakom i owadom, które nie tylko mogą brudzić i naruszać dach, ale także stanowią zagrożenie – zwłaszcza gdy są to owady. Kolejną funkcją, jaką spełnia podbitka, jest wspomaganie izolacji budynku. Ograniczając przepływ powietrza w dachu, poprawia utrzymywanie ciepła w pomieszczeniach, a tym samym zmniejsza koszt ogrzewania. Niemniej ważna jest jej funkcja dekoracyjna – dobrze dobrana i wykonana podkreśla charakter domu i poprawia jego wygląd.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas