Artykuł sponsorowany Jakie błędy najczęściej popełniane są podczas układania kafelków?

Jakie błędy najczęściej popełniane są podczas układania kafelków?

Montaż płytek ceramicznych to niełatwe zadanie. Dokładność i precyzja jest niezwykle istotna na każdym etapie pracy. Niestety pośpiech i brak rzetelności niektórych fachowców, obnażają popełniane błędy. Najczęściej wynikają one z braku doświadczenia i nieprzestrzegania zasad sztuki budowlanej. Specjalista z profesjonalnej firmy Pieterson Wykończenia Wnętrz wyjaśnia, z jakimi uchybieniami można spotkać się najczęściej.

Niestaranne przygotowanie podłoża

Podłoże pod płytki ceramiczne musi być odpowiednio i starannie przygotowane. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie go ze wszystkich rzeczy, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie przyczepności. Chodzi tutaj głównie o kurz, tłuszcz czy pozostałości po starych klejach. Podłoże pod kafelki powinno być również wystarczająco stabilne. Jeśli występują w nim ubytki, należy je uzupełnić. Tak przygotowaną powierzchnię można poddać gruntowaniu. Niestabilne, niedokładnie oczyszczone podłoże może być przyczyną odspojenie się i pękanie płytek.

Źle przygotowana zaprawa klejowa

Producenci klejów do płytek do swoich produktów dołączają recepturę, zgodnie z którą należy przygotować zaprawę. Aby otrzymać mieszankę o dobrych właściwościach, należy ściśle przestrzegać zasad rozrabiania produktu z wodą. Zbyt duża ilość płynu znacząco obniża walory kleju – zmniejsza przyczepność płytek ceramicznych do podłoża i wydłuża czas wiązania zaprawy. Jak radzi fachowiec z firmy budowlano-wykończeniowej Pieterson – przygotowany klej do płytek należy starannie wymieszać, następnie odczekać kilka minut i wymieszać ponownie. Dopiero wtedy jest gotowy do użycia.

Przyklejanie kafelków bez planu

Układ płytek na wybranej powierzchni powinien być wcześniej dokładnie przemyślany i rozplanowany. W większości przypadków potrzeba nawet dokonać stosownych obliczeń, by wiedzieć ile kafelków może znaleźć się w jednej linii. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat w materiale i łatwiej będzie skorygować potencjalne błędy. Kafelki, które wymagają przycięcia, powinny znajdować się w miejscach niewidocznych. Głównym celem kafelkowania jest przecież estetyczna aranżacja łazienki czy kuchni i zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniem.

Zbyt wczesne fugowanie

Żeby rozpocząć fugowanie, należy upewnić się, że klej zdążył całkowicie wyschnąć. Większość produktów schnie do 12 godzin, choć na rynku dostępne są kleje, które robią to szybciej. Wiele zależy też od wilgotności i temperatury pomieszczenia oraz grubości samej zaprawy. Jeśli zaczniemy fugowanie przed wyschnięciem kleju, mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia na fugach. Lepiej odczekać stosowną ilość czasu i cieszyć się satysfakcjonującymi efektami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas