Materiał Partnera Jaki wyłącznik nadprądowy wybrać do domowej instalacji elektrycznej?

Jaki wyłącznik nadprądowy wybrać do domowej instalacji elektrycznej?

Wyłącznik nadprądowy, zwany również wyłącznikiem instalacyjnym, to niepozorny, ale bardzo ważny element instalacji elektrycznej. To podstawowy rodzaj bezpiecznika stosowany w instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest zabezpieczenie jej przed zwarciem bądź nagłym wzrostem napięcia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wyłącznika nadprądowego do domowej instalacji elektrycznej.

Rodzaje wyłączników nadprądowych

Wyłączniki nadprądowe dzieli się ze względu na ich charakterystykę czasowoprądową. Wyróżnia się wyłączniki nadprądowe:

  • o charakterystyce A – uruchamiające się natychmiast po przekroczeniu prądu znamionowego,
  • o charakterystyce B – uruchamiające się po przekroczeniu wartości prądu znamionowego od 3 do 5 razy,
  • o charakterystyce C – uruchamiające się po przekroczeniu wartości prądu znamionowego od 5 do 10 razy,
  • o charakterystyce D – uruchamiające się po przekroczeniu wartości prądu znamionowego od 10 do 20 razy.

Wyłączniki instalacyjne można sklasyfikować również pod względem liczby biegunów. Najczęściej spotykane są wyłączniki jednobiegunowe i trzybiegunowe, które stosowane są odpowiednio w obwodach jednofazowych i trójfazowych.

Jaka klasa wyłącznika instalacyjnego będzie odpowiednia w przypadku domowej instalacji elektrycznej?

W domowych instalacjach elektrycznych używa się przede wszystkim wyłączników instalacyjnych z grupy B. Wyłączniki z grupy A montuje się w obwodach zasilających wrażliwą elektronikę, a wyłączniki z grup C i D wykorzystywane są w przypadku urządzeń o znacznej mocy rozruchowej. Obok symbolu literowego w oznaczeniu wyłącznika nadprądowego znajduje się także liczba. Określa ona jego wartość znamionową w amperach. W przypadku obwodów oświetleniowych montuje się wyłączniki o wartości znamionowej B10, a jeśli mamy do czynienia z obwodami gniazdek i sprzętów, które podłączane są bezpośrednio do instalacji, powinniśmy zainstalować wyłączniki B16.

Wbrew obiegowej opinii w domowej instalacji elektrycznej nie należy stosować wyłączników instalacyjnych klasy C. Niektórzy zauważają, że znoszą one większe obciążenia i nie wyłączają się tak często. To prawda, jednak w przypadku tych urządzeń nie jest to żadną zaletą. Wręcz przeciwnie – wyłączniki klasy C nie ochronią instalacji elektrycznej w niektórych sytuacjach, w których „zareagowałyby” urządzenia klasy B.

Na jaką markę wyłącznika nadprądowego się zdecydować?

W przypadku wyłącznika nadprądowego nie warto oszczędzać. Droższe urządzenia wykonane są z wysokiej jakości materiałów oraz z większą starannością, dzięki czemu są bardziej niezawodne – tłumaczy nasz ekspert ze sklepu elektrycznego online e-lektryczne.pl. Jakim markom warto zaufać? Do uznanych producentów wyłączników instalacyjnych zaliczyć można firmy Legrand, Schneider oraz Hager. Jeśli chodzi o polskich producentów, dobrym wyborem będą urządzenia firmy ETI Polam ­­– kończy nasz rozmówca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas