Materiał Partnera Jaki tynk cienkowarstwowy na elewację wybrać?

Jaki tynk cienkowarstwowy na elewację wybrać?

Pokrycie elewacji tynkiem cienkowarstwowym pozwala ochronić ściany zewnętrzne m.in. przed działaniem zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Wielu inwestorów ma jednak spore wątpliwości w zakresie wyboru odpowiedniego materiału. Na rynku dostępnych jest bowiem sporo rodzajów tynku – czym zatem kierować się przy dopasowaniu tego na ściany zewnętrzne i jak wyglądają prace związane z jego nakładaniem?

Najpopularniejsze rodzaje tynków cienkowarstwowych zewnętrznych

Decyzję o wyborze konkretnego tynku na pokrycie elewacji, należy podjąć po analizie kilku istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę lokalizację domu – czy jest on narażony na działanie pyłów, nadmiar kurzu lub inne zanieczyszczenia, jakie mogą osiadać właśnie na ścianach zewnętrznych. Istotne mogą okazać się również temperatury na danym obszarze – zbyt niskie lub za wysokie przy niewłaściwym tynku spowodują jego uszkodzenie. Dopiero po zebraniu wszystkich istotnych informacji powinniśmy zabrać się za wybór materiału oraz tynkowanie elewacji.

Dostępnych możliwości jest kilka. Tanie tynki akrylowe będą wyglądały estetycznie, jednak wyróżniają się niską paroprzepuszczalnością. Równie przystępne cenowo tynki mineralne są nie tylko odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne, ale też chronią elewację przed nagromadzeniem się w niej wilgoci. Wymagają jednak najczęściej dodatkowego wykończenia poprzez malowanie. Alternatywnym rozwiązaniem są tynki silikonowe, które samoistnie usuwają z powierzchni elewacji zanieczyszczenia. Będą więc świetnym wyborem do domów położonych np. w okolicy zakładów przemysłowych czy w centrum miasta. Dostępne są też tynki silikatowe, których parametry zbliżone są do mineralnych.

Wybór tynku i jego aplikacja na ścianach zewnętrznych domu

Wiemy zatem czym kierować się przy wyborze tynku, a także jakie są jego rodzaje. Ostateczna decyzja o aplikacji konkretnego typu materiału na elewację powinna być skonsultowana ze specjalistami zajmującymi się tynkowaniem ścian zewnętrznych. Pomogą oni w dopasowaniu odpowiedniego tynku, a następnie zajmą się jego aplikacją. Charakterystyka tynków cienkowarstwowych sprawia, że nie jest konieczne położenie kilku warstw materiału na elewacji. Z tego względu prace w zakresie tynkowania trwają krótko.

W sposób profesjonalny i precyzyjny zajmą się nimi fachowcy z firmy Kompleksowe Wykończenia Domów Krzysztof Bukowski, którzy wykorzystają do tego celu odpowiednie narzędzia. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, bowiem użycie sprzętu z niewłaściwego typu stali może spowodować pojawienie się charakterystycznych dla korodowania śladów. Ich usunięcie nie jest proste, a właściwie wykonane tynkowanie zapobiega przed ich powstawaniem.

Opracowanie:

Kompleksowe Wykończenia Domów Krzysztof Bukowski

Pleszew , Rynek 10 lok. 4

  • tel. 722 157 104

Podziel się