Artykuł sponsorowany Jaki styropian wybrać do ocieplenia fundamentów, a jaki do termoizolacji ścian?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia fundamentów, a jaki do termoizolacji ścian?

W przypadku domów jednorodzinnych termoizolacja stała się jedną z najważniejszych kwestii. Nic w tym dziwnego, ponieważ inwestorzy zrozumieli, że wykorzystanie wysokiej jakości materiałów charakteryzujących się wyższą ceną, może zwrócić się bardzo szybko. Elementami konstrukcyjnymi wymagającymi szczególnej uwagi w zakresie izolacji cieplnej, są oczywiście fundamenty oraz ściany. Czym zatem powinny cechować się styropiany użyte do ich docieplenia?

Jaki styropian na fundamenty?

Obecnie na rynku asortymentowym można spotkać się z wieloma rodzajami styropianów fundamentowych. Niemniej jednak czynnikiem bezpośrednio decydującym o jakości konkretnego produktu jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany w katalogach technicznych grecką literą lambda. Parametr ten wynosi od 0,031 do 0,045 W/(m*K). I choć dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną różnice mogą wydawać się niewielkie, to warto wiedzieć, że z perspektywy optymalnej termoizolacji budynku, są one wręcz kluczowe. Z przyczyn technicznych do ocieplenia fundamentów nie należy używać tego samego styropianu, co do ocieplenia ścian.

Wynika to oczywiście z tego, iż fundament zlokalizowany jest pod powierzchnią ziemi i musi radzić sobie z zupełnie innymi obciążeniami. Do zaizolowania fundamentów trzeba stosować styropian o podwyższonych właściwościach hydrofobowych. To ważne, ponieważ zawilgocony materiał traci swoje cenne właściwości i z czasem staje się bezużyteczny. Żeby uzyskać taki efekt, dodaje się do styropianu substancje odpychające wodę. Styropian w fundamentach powinien mieć także odpowiednio dużą odporność na ściskanie, zwłaszcza wtedy, gdy spieniony polistyren będzie układany pod ławami fundamentowymi albo pod płytą fundamentową. Co jeszcze warto wiedzieć?

Styropian na elewację – biały czy grafitowy?

Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym na elewacjach jest klasyczny styropian biały. Charakteryzuje się on współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,038 W/(m*K), co stanowi wynik, który ani nie zachwyca, ani nie pozwala na większą krytykę. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest jego atrakcyjna cena – i być może stąd wynika ogromna popularność tego produktu. Inwestorzy, którzy mają jednak znacznie większe wymagania, powinni zdecydować się na zakup styropianie grafitowego, ponieważ jest on znacznie lepszym izolatorem.

W jego przypadku lambda wynosi 0,031 W/(m*K). Jak jednak słusznie zauważają doświadczeni specjaliści z firmy budowlanej Hydrosfera, istotną cechą styropianu grafitowego, którą zawsze trzeba mieć na uwadze, jest fakt, że nagrzewa się on podczas układania i po zamocowaniu powinien być jak najszybciej pokryty tynkiem. Podczas ocieplania domu latem, powinno się stosować siatki cieniujące, które chronią elewację przed zbyt wysokimi temperaturami. Styropian tego typu uznaje się za rozwiązanie technologicznie lepsze, choć należy liczyć się jednocześnie z wydatkami o około 15-20% wyższymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas