Materiał Partnera
Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Dom, garaż, ogród – wszystkie te elementy składają się na wygląd pięknej posesji. Jest jeszcze jeden, niemniej istotny. Chodzi o ogrodzenie, którego budowę można zacząć na samym początku realizacji projektu, jakim jest własny dom, lub zostawić po wzniesieniu budynku. Taka kolejność umożliwia dopasowanie ogrodzenia do elewacji i charakteru zabudowań, dzięki czemu będzie ono tworzyć całość z otaczającym krajobrazem. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze rozwiązania dotyczące ogrodzeń.

Ogrodzenia metalowe

Najtaniej i najłatwiej jest wyposażyć się w siatkę – zwykłą lub zgrzewaną. Wystarczy zamocować ją do słupków, które mogą być utwierdzone w podmurówce z betonu lub wkopane w ziemię. Należy jednak pamiętać, że nie jest to efektowne i bezpieczne ogrodzenie. Może one służyć tymczasowo, np. w początkowej fazie budowy domu.

Lepszym rozwiązaniem będzie montaż ogrodzenia metalowego, na które składają się gotowe elementy – po spawaniu stają się one przęsłami, bramami i furtkami. Z metalu wykonuje się również płoty żeliwne odlewane w formach oraz ogrodzenia kute, które są jednak wykonywane na indywidualne zamówienie, ponieważ zalicza się je do wyrobów kowalstwa artystycznego.

Ogrodzenia drewniane i kamienne

Najstarszymi materiałami budowlanymi są drewno i kamień, dzięki którym można wytworzyć bardzo eleganckie ogrodzenia. Kamień kojarzy się z przepychem, natomiast drewno z wiejskim krajobrazem. Bardzo popularne są jednak ogrodzenia z solidnych desek lub drewnianych bali, które należy odpowiednio zaimpregnować. Kamień znajduje zastosowanie nie tylko do wzniesienia solidnych murów, ale także do budowy słupków i cokołów. Samo ogrodzenie z kamienia jest dosyć kosztowną inwestycją wymagającą ponadto pracy pielęgnacyjnej i konserwacyjnej, dlatego osoby, które nie mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie często inwestują w okładziny imitujące kamienne ogrodzenie.

Ogrodzenia murowane i roślinne

Przy wielu posesjach widoczne są również ogrodzenia murowane, wykonywane z prefabrykowanych betonowych segmentów. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne, jednakże bardziej reprezentatywne są ogrodzenia wymurowane z cegieł, które występują w wielu barwach, dzięki czemu łatwo dobrać barwę płotu do koloru elewacji domu. Miłośnicy zieleni i naturalnych rozwiązań mogą pokusić się o instalację żywopłotu, który na pewno urzeknie wszystkie osoby przechadzające się w okolicy.

Warto jednak uważać i świadomie decydować się na tego typu ogrodzenie, ponieważ jest ono zaporą łatwą do pokonania przez nieproszonych gości – przestrzega ekspert firmy DB-Ogrodzenia, specjalizującej się w produkcji i montażu bram, balustrad oraz ogrodzeń metalowych i kutych.  

Podziel się