Materiał Partnera Jaki rodzaj kleju wybrać do odpowiedniego systemu ociepleń?

Jaki rodzaj kleju wybrać do odpowiedniego systemu ociepleń?

Aby ocieplenie rzeczywiście spełniało swe funkcje, należy wybrać odpowiednie materiały do jego montażu i zastosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Wybór materiałów jest uzależniony od rodzaju budynku i jego stanu oraz od możliwości naszego budżetu. Jakiego rodzaju kleje mamy do wyboru? Które użyć do styropianu, a które do wełny mineralnej? O czym pamiętać przy ocieplaniu domu?

Różne rodzaje kleju do ociepleń

Do systemu ociepleń możemy użyć kleje różnego rodzaju czyli kleje mineralne, poliuretanowe, bitumiczne, polimerowe. Co dobrze o nich wiedzieć? Kleje mineralne są najczęściej wybieranymi opcją. Funkcjonują jako mineralne zaprawy klejowe. To mieszanka w suchej formie, której nadrzędnym składnikiem jest cement. Zawierają też różne dodatki czy to polimerowe czy włókna z celulozy, co wpływa na możliwości elastyczne produktu. Warto zapamiętać, że mineralne zaprawy możemy używać zarówno do styropianu jak i wełny mineralnej. Kleje poliuretanowe są droższe niż mineralne. Mają jednak dodatkowe zalety, a mianowicie są bardziej trwałe. Przy czym sprawdzają się tylko w przypadku ocieplenia na bazie styropianu. Dodatkowo, do ich nakładania wymagany jest specjalny pistolet, gdyż są w postaci piany pakowane w puszkach. Ich zaletą jest także tempo suszenia kleju – już po kilku godzinach można rozpocząć kolejny etap prac. Kleje bitumiczne z kolei przydają się do ocieplania fundamentów oraz dachów płaskich na bazie styropianu, ewentualnie polistyrenu. Bardzo łatwo się je nakłada za pomocą pędzla lub szczotki dekarskiej. Kleje polimerowe także sprawdzają się w przypadku styropianu, ale nadają się także do podłoża z betonu, gipsu, tynku lub cegły. Są dość uniwersalne. Bardzo łatwo nanosi się je na powierzchnię.

Ocieplenie ścian

Przyjmuje się zasadę, że do ocieplenia całego budynku najlepiej używać zaprawy mineralne lub klej  poliuretanowy. Klej polimerowe z kolei dobrze sprawdza się na małych powierzchniach. Niemniej jednak, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru materiału, najlepiej skontaktować się ze specjalistami z hurtowni materiałów budowlanych -  Mabud Maciej Chyliński, którzy z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie, wytłumaczą wątpliwości i przedstawią właściwości poszczególnych materiałów. Warto również skorzystać z ich usług budowlanych dotyczących samego ocieplenia, aby było wykonane poprawnie. Profesjonaliści będą pamiętać o wyrównaniu ścian, zachowaniu wskazań producenta co do nakładaniu kleju w odpowiedniej temperaturze, przygotują odpowiednio styropian, dostosują klej do wybranego materiału i zadbają o inne istotne detale.

Opracowanie:

Mabud Maciej Chyliński

Toruń , Słoneczna 19

  • tel. 729 354 536

Podziel się